O integracyjnej roli sportu rozmawiano podczas międzynarodowej konferencji w Opolu
Prelegenci z ośrodków akademickich Portsmouth i Leeds w Wielkiej Brytanii oraz z Konina i Opola przedstawili obraz integracyjnej i społecznej roli sportu w edukacji, wychowaniu i życiu podczas konferencji naukowej podsumowującej XI edycję Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie, zaś jej laureatom – uczniom szkół średnich wręczono nagrody i dyplomy.
Wśród 45 finalistów z całej Polski znakomicie spisał się uczeń Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III w Opolu Mateusz Synowski, który zajął drugie miejsce. Mateusz potwierdził swoją ogromną wiedzę o sporcie bowiem przed rokiem również zajął miejsce drugie ustępując tylko podobnie jak przed rokiem Krzysztofowi Stanińskiemu z Wałbrzycha. – Przygotowywałem się podobnie jak przed rokiem z panią Małgorzatą Chalińską. Przyznaję, że pytania w tegorocznej edycji sprawiły mi trochę kłopotów zwłaszcza te dotyczące tenisa, który był dyscypliną wiodącą. Z kolei pytania opisowe bardzo mi odpowiadały i cieszę się, że udało mi się poznać tak wiele zagadnień dotyczących sportu – przyznał po odebraniu nagród (między innymi laptopa) Mateusz Synowski. Doceniono także prace nauczyciela i szkoły, które także w swoich kategoriach uplasowali się na miejscach drugich.
W pierwszej dziesiątce wśród uczniów znalazły się także na miejscu czwartym Maja Bąk a na dziesiątym Agata Jackowska, obie z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr V w Opolu. Łącznie w finale znalazło się dziesięciu uczniów szkół ze stolicy regionu.
-Bardzo nas cieszy niesłabnące zainteresowanie tą Olimpiadą. Mówienie o wartościach jest niezwykle ważne bowiem młodzi ludzie dziś narażeni są na ogrom bodźców i zagrożeń cywilizacyjnych i nie powinni zatracać wiary i tożsamości i to im staramy się przekazywać – przyznał organizator konferencji ks. prof. Jerzy Kostorz.
Niezwykle ciekawy przebieg miała sama konferencja podczas, której o tym czy sport ma wartość społeczną i może wspierać integrację mówił na podstawie badań i pracy z migrantami dr Thierry Middleton z Uniwersytetu w angielskim Portsmouth. Z kolei sportowi, naturze i mostom kulturowym poświęcony był wykład dr Laury De Pretto z Uniwersytetu Trinity w Leeds. Dr Artur Krzyżanowski z Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich analizował dalekowschodnie systemy psychosomatyczne jako formy socjalizacji zaś ks. prof. Dariusz Krok z Uniwersytetu Opolskiego opisał psychologiczną wartość sportu jako czynnika motywacyjno-integrującego.
Gościem specjalnym dyskusji panelowej był wieloletni nauczyciel, pedagog i obecny trener kadry polskich paraolimpijczyków w biegach Mariusz Żabiński.
źródło fot. organizator konferencji /Piotr Dobrowolski źródło fot. organizator konferencji /Piotr Dobrowolski źródło fot. organizator konferencji /Piotr Dobrowolski źródło fot. organizator konferencji /Piotr Dobrowolski źródło fot. organizator konferencji /Piotr Dobrowolski źródło fot. organizator konferencji /Piotr Dobrowolski źródło fot. organizator konferencji /Piotr Dobrowolski źródło fot. organizator konferencji /Piotr Dobrowolski źródło fot. organizator konferencji /Piotr Dobrowolski