O Polakach w siłach Amerykańskiego Korpusu Ekspedycyjnego – spotkanie z profesor Wiesławą Piątkowską – Stepaniak

Być może niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że “niemal 10 procent oddziałów armii Stanów Zjednoczonych walczącej na europejskich frontach I wojny światowej składało się z Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia. To niezwykły fenomen, jeśli wziąć pod uwagę, że ta grupa etniczna stanowiła wówczas niewiele ponad 3 procent populacji kraju” – możemy przeczytać w recenzji książki “Polski akcent w American Expeditionary Forces. Historie prawdziwe, fascynujące i prawie zapomniane”, której współautorką jest profesor Wiesława Piątkowska-Stepaniak z Uniwersytetu Opolskiego.

Autorka tej książki o powodach zrywu dziesiątek tysięcy Polaków i ich wojennych i powojennych losach opowie podczas spotkania w ramach Salonu Opolskiej Nauki. Profesor  Piątkowska-Stepaniak jest dwukrotną stypendystką – Międzynarodowej Fundacji Dziennikarskiej w Nowym Jorku. Jej zainteresowania w zakresie dydaktyki, dotyczą między innymi marketingu politycznego, mediów polonijnych czy współczesnych stosunków międzynarodowych. Główne zainteresowania naukowe skupiają się na współczesnym rynku prasy polskiej i polonijnej, języku publicystyki politycznej, Polonii amerykańskiej i londyńskiej ze szczególnym uwzględnieniem wojennej i powojennej emigracji, dziennikarzy – byłych frontowych korespondentów II wojny światowej, a zarazem działaczy demokratycznych i niepodległościowych.

Profesor  Piątkowska-Stepaniak znana jest również z działalności społecznej. Jest prezeską  Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Opolskiego i członkiem Opolskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Opolu.

Spotkanie z profesor Wiesławą Piątkowską-Stepaniak odbędzie się dzisiaj /14. maja 2024/ w Centrum Aktywizacji Społecznej przy ul. Krakowskiej 32 o godzinie 16:30.

Donat Przybylski

Dziennikarz z ponad 25-letnim stażem, pracował w Radiu Opole, pełnił m.in. funkcję szefa działu sportowego i redaktora naczelnego radia. W Czasie na Opole zajmuje się głównie tematami kulturalnymi, sportowymi i historycznymi.

Najnowsze artykuły