O zielonych płucach Opola – przed nami Festiwal Wyspy Bolko

Festiwal Wyspy Bolko rozpocznie się 25 kwietnia i potrwa do 18 maja. W programie między innymi wspólne spacery, warsztaty i spotkania.

Wydarzenie jest organizowane przez Galerię Sztuki Współczesnej. Będzie ono okazją do poznania historii Wyspy, a także do dyskusji o stanie przyrody, rzek itp. W tym roku tematyka skupiać będzie się także na zagadnieniach związanych z rzeką Odrą.

Inauguracja festiwalu odbędzie się w przyszły wtorek. O godzinie 17:30 rozpocznie się spacer historyczny po Wyspie Bolko. Poprowadzi go Krystyna Słodczyk. Zbiórka chętnych przy moście im. Ireny Sendlerowej. Finał spaceru w Kawiarni Laba, gdzie uczestnicy wzniosą toast za Wyspę.

26 kwietnia o godz. 17:30 w Galerii Sztuki Współczesnej rozpoczną się warsztaty dla dzieci “Odra to żywy organizm”. Wstęp jest wolny. Dzień później, o tej samej porze, odbędą się warsztaty “Odra moja przyjaciółko”. W sobotę (29.04) odbędzie się Marsz Dla Odry organizowany przez Stowarzyszenie Przyrodniczo-Kulturalne „Pod Prąd”. 11 maja o godzinie 18:00 w GSW rozpocznie się wykład Grzegorza Olosia “Odra słono płaci za nasze czyny”. Wstęp jest wolny.

Okazja do spaceru po wyspie będzie także 18 maja. Na zakończenie festiwalu pogawędkę o ciekawych gatunkach roślin i zwierząt wygłosi Grzegorz Oloś. Początek o godzinie 18:00. Zbiórka przy Moście im. Ireny Sendlerowej.

Szczegółowy program wydarzenia na stronie Galerii Sztuki Współczesnej.

Wyspa Bolko to najbardziej zielony teren w centralnej części miasta. To wyjątkowe miejsce, w którym człowiek ma bezpośredni kontakt z naturą. Galeria Sztiki Współczesnej wraz z artysktami i artystami chcą przyjrzeć się parkowi. Jak czytamy na stronie organizatora: Wyspa Bolko jak w soczewce skupia problematykę zmian klimatycznych oraz dynamikę potrzeb społecznych ludzi na całym świecie: umierania ekosystemów rzek, suszy, braku opadów atmosferycznych (szczególnie zimą), gwałtownych wichur łamiących najstarsze drzewa, zanieczyszczenia światłem, uporczywego hałasu samochodów oraz coraz wyraźniej rysującej się potrzeby naturalnego odpoczynku mieszkańców betonowych miast, tęskniących za przyrodą…

 

Najnowsze artykuły