Obowiązują już zmiany w organizacji ruchu w ścisłym centrum Opola

Kierowcy jeżdżący “na pamięć” w pobliżu opolskiego Rynku muszą zachować ostrożność. Jest bowiem nowa organizacja ruchu.

Wzorem wielu polskich miast, na obszarze Starego Miasta pojawiły się rozwiązania, które ułatwią poruszanie się pieszym i rowerzystom. Na ulicach: Koraszewskiego, Książąt Opolskich, Krupniczej, w Rynku i na Szpitalnej wprowadzona została Strefa Zamieszkania. Oznacza to prawo pieszego do korzystania z całej szerokości drogi i pierwszeństwo przed pojazdami, a dopuszczalna prędkość samochodu wynosi 20 km/h. Obowiązuje też zakaz postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu.

– To odpowiedź na postulaty mieszkańców i restauratorów, którym zależy na uspokojeniu tej części miasta i zaaranżowaniu przestrzeni  dla rekreacji i turystyki – wyjaśnia prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. – Celem zmian jest również ograniczenie ruchu „tranzytowego” tak, aby kierowcy nie skracali sobie drogi wąskimi ulicami Starego Miasta.

Centrum Opola zyska na dostępności i atrakcyjności turystycznej, a restauratorzy uzyskają lepsze warunki dla rozwoju działalności. Ulicą Szpitalną nie można już jeździć od Książąt Opolskich do Zamkowej. Na wysokości restauracji “Wintydż” stanął słupek, a drugi został zamontowany przy wylocie w ulicę Zamkową. Mieszkańcy i pracownicy firm będą mogli jeździć bez przeszkód. W ulicę Szpitalną będą wjeżdżać przez Młyńską, a wyjazd będzie możliwy ulicą Krupniczą

Zmiany na Starym Mieście były konsultowane z mieszkańcami. W ankiecie internetowej wzięło udział ponad 1400 osób. Na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za rozszerzeniem strefy przyjaznej dla pieszych i rowerzystów na terenie Starego Miasta?”, ponad 70 % odpowiedziało pozytywnie. Tak samo odpowiadali na pytanie odnośnie poszerzenia oferty ogródków letnich i zwiększenia liczby wydarzeń kulturalnych (ponad 80% poparło takie rozwiązanie).

Najnowsze artykuły