Od 18 maja planowane jest otwieranie publicznych żłobków i przedszkoli

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 maja Opole przygotowuje się do otwarcia publicznych żłobków i przedszkoli od 18 maja. Ze względu na wymogi Głównego Inspektora Sanitarnego oraz stale zmieniającą się sytuację pandemiczną (liczba zakażeń nie maleje) nie można wykluczyć, że termin ten zostanie przesunięty na 25 maja.

Z tych samych powodów wiadomo też, że opolskie żłobki i przedszkola nie ruszą w pełnej obsadzie, dlatego już teraz przygotowywana jest lista tych dzieci, których rodzice chcą posłać je do placówek. Rodziców prosimy o zgłaszanie się do poszczególnych placówek. Dyrektorzy przyjmą tylko określoną liczbę dzieci, pierwszeństwo będą miały pociechy medyków i innych służb,  samorząd zaś zapewni maseczki, płyny dezynfekujące itd. O tym ile gdzie jest miejsc informować będą dyrektorzy placówek. Rodzice dzieci, które nie pójdą do przedszkola lub żłobka nie poniosą żadnych opłat.

W każdym przedszkolu i żłobku wprowadzony zostanie szczególny reżim sanitarny. Nie zwolni to jednak rodziców od obowiązku podpisania oświadczenia, że bierze odpowiedzialność za posłanie dziecka do przedszkola lub żłobka. Opiekunowie będą musieli podpisać również zgodę na badanie temperatury dzieci, ponieważ wymagane jest prowadzenie karty temperatury u dzieci.

Czas jest szczególny, zatem dzieci nie będą nigdzie wychodzić, np. na spacery, nie będą też mogły przynosić do przedszkola swoich zabawek.

Według standardów GIS przedszkola będą wypełnione na 85 procent. W żłobkach natomiast uruchomione zostanie 40 procent miejsc.

Jeśli chodzi o żłobki i przedszkola niepubliczne decyzje o terminie i zakresie uruchomienia placówek podejmują organy prowadzące.

 

Najnowsze artykuły