Od soboty cała Polska w żółtej strefie!

Premier ogłosił dzisiaj, że w związku z gwałtownym rozprzestrzenianiem się drugiej fali koronawirusa cała Polska znajdzie się od soboty w strefie żółtej. Oznacza to, że jest obowiązek zakrywania ust i nosa.

– Od 10 października w całym kraju będą obowiązywały zasady żółtej strefy. Musimy się zmierzyć w sposób zdecydowany i kategoryczny, tylko tak możemy skutecznie walczyć z pandemią – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, na której przekazywał informacje dotyczące kolejnych obostrzeń.

Strefa żółta zakłada m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku wszelkich targów, wystaw, kongresów czy konferencji. Ponadto liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć – zgodnie z najnowszymi wytycznymi – 75 osób, z wyłączeniem obsługi. Maksymalne obłożenie w kinach może wynieść 25 procent publiczności. Zgodnie z nowymi obostrzeniami obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej, czyli także na ulicy czy w parku. Zasady mają obowiązywać do odwołania.

Chodzi o to, by zahamować liczbę zachorowań, których przybywa lawinowo. Dzisiaj (08.10) padł rekord. Koronawirusa potwierdzono u 4280 osób. Z rządowych danych wynika, że mamy w kraju 9,5 tys. dostępnych łóżek covidowych, których obłożenie jest obecnie na poziomie 40%.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły