Zmarł Jerzy Szczakiel. Odeszła legenda żużla i ikona Kolejarza.

Legendarny żużlowiec Kolejarza Opole Jerzy Szczakiel zmarł w wieku 71 lat. Pochodzący z Grudzic  sportowiec to pierwszy polski indywidualny mistrz świata.

Jerzy Szczakiel urodził się 28 stycznia 1949 roku w Grudzicach. Był absolwentem Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu. Karierę żużlową rozpoczął w 1967 w Kolejarzu Opole i szybko zaczął odnosić sukcesy: w 1969 wygrał Turniej o Srebrny Kask, zadebiutował w finale indywidualnych mistrzostw Polski w 1969 w Rybniku, który zakończył na 5. miejscu oraz wygrał z Kolejarzem Opole II ligę i awansował do I ligi, a sezon później zajął z drużyną 3. miejsce w I lidze.

Podkreślić należy również jego wierność wobec opolskiego klubu – Jerzy Szczakiel całą karierę jeździł w barwach Kolejarza. – Było dużo propozycji, ale pochodziłem z Opola i nie lubiłem stąd wyjeżdżać – przyznaje. – Już w 1969 roku miałem poważne oferty z Gdańska i Tarnowa. Najbliżej transferu byłem tuż po sezonie 1973, kiedy mocno kusiły mnie władze Stali Rzeszów, gdzie miałem jeździć na żużlu i studiować. Nawet wyjechałem do Rzeszowa i tydzień mieszkałem w specjalnie przygotowanym dla mnie lokum. Kto wie, czy nie zostałbym tam na stałe, gdyby nie fakt, że znów musiałbym przeżywać generalny remont. Władze klubu dały mi mieszkanie w stanie surowym i sam musiałbym je urządzać. Nie chciało mi się znowu tego robić, bo przecież kilka miesięcy wcześniej skończyłem budować dom w Opolu. Podziękowałem więc działaczom z Rzeszowa i wróciłem do siebie – dodaje.

Jerzy Szczakiel zmarł w nocy z 31 sierpnia na 1 września.

Najnowsze artykuły