Odkrycie w Katedrze. Co kryje zejście do krypt?

Pod obiema kaplicami opolskiej Katedry badacze odkryli zejście do krypt oraz fragment muru. Bardzo prawdopodobne, że znajdą tam również ludzkie szczątki. Kto wie, może nawet któregoś z Piastów!

Badacze z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego odkryli w budynku opolskiej Katedry zejście do krypty. Najprawdopodobniej znajdują się tam szczątki osób ważnych dla kościoła.

– Badania rozpoczęły się w lipcu. Udało nam się odkryć oczekiwane zejścia do krypty, w postaci pięciu schodków prowadzących do ściany – opowiada dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Instytutu Historii UO. – Ściana została utworzona po to, żeby zablokować wejście do krypty. Po usunięciu niewielkiej ilości cegieł wiemy już, że wewnątrz znajduje się pomieszczenie, które najprawdopodobniej zawiera szczątki osób pochowanych ważnych dla katedry. Oczywiście na ten moment nie wiadomo czyje szczątki mogą znajdować się w kryptach. Aby wejść do krypt i kontynuować prace, specjaliści muszą czekać na wynik badań mykologicznych, ponieważ w kryptach mogą znajdować się grzyby i drobnoustroje – dodaje.

Badacze spodziewają się także odkrycia pierwszych fundamentów i pochówków. Oprócz schodów i wejścia do krypty, udało się także odsłonić fragment muru, który może pamiętać czasy sprzed katedry jaką my znamy. – To dopiero początek badań – zauważa dr Magdalena Przysiężna-Pizarska. – Już wiemy, że z pierwszej krypty jest przejście do drugiej, w której zdeponowane są oprócz szczątków ludzkich pozostałych po ossuarium. Mogą tam też być trumny. Kogo? Zobaczymy – dodaje.

Przestrzeń znajdujących się pod katedrą krypt może być duża. Na ten moment badacze wiedzą, że krypty znajdują się pod obiema kaplicami. Zespół badawczy chce złożyć wniosek o poszerzenie badań i możliwość usunięcia cegieł z wejścia. Wtedy rozpocznie się kolejny etap, czyli badania antropologiczne, archeologiczne oraz architektoniczne.

– W badaniach archeologicznych jest tak: albo znajdujemy materiał odpowiedni, czyli potwierdzamy wzmianki historyczne, albo też okazuje się, że potwierdzamy coś innego. Czyli mogą znajdować się tam szczątki innych osób, nie tylko naszych Piastów – tłumaczy dr Magdalena Przysiężna-Pizarska.

– Badania prowadzone są bezkosztowo – zdradza dr Magdalena Przysiężna-Pizarska. – Jako Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego chcemy mieć swój wkład w badania Katedry, więc możliwości, które mamy, wykorzystujemy na razie w ramach wolontariatu – kończy.

Najnowsze artykuły