Odra uRzeka! Opole z nagrodą krajobrazową

Opole znalazło się wśród miast wyróżnionych w konkursie Polska Nagroda Krajobrazowa “Krajobrazowe Inspiracje V”. Stolica województwa została doceniona za rewitalizację nabrzeży Młynówki oraz Parku Nadodrzańskiego.

Odmienione przestrzenie przyciągają mieszkańców i turystów. W ciepłe dni można spotkać tam wielu spacerowiczów.  Przebudowa terenów nad Odrą miała miejsce po powodzi, kiedy to podjęto wiele prac zabezpieczających tereny zabudowane przed ponownym kataklizmem. Bardzo ważna dla miasta była koncepcja zamknięcia Młynówki, co miało przełożenie na zmianę charakteru zagospodarowania nabrzeży i nadanie im charakteru rekreacyjnego. Prace projektowe realizowała Pracownia Architektury Zbigniewa Bomersbacha przy współpracy ze Spółką EKOMEL z Opola. Młynówka została otwarta na miasto, wybudowane deptaki oraz infrastruktura pozwalają na swobodne przechadzanie się nad wodą, a nawet na bezpośrednie dojście do wody i pływającego tam ptactwa, ale także na relaks na ławkach w przyjemnym otoczeniu przyrody. Obszar ten jest oświetlony, zatem można z niego korzystać także wieczorami. Sama Młynówka jest również miejscem rekreacji – odbywają się tam spływy kajakowe i rejsy łodzią turystyczną.

Park Nadodrzański również spełnia funkcję rekreacyjną i koresponduje z Wyspą Bolko. Powódź z 1997 roku nie oszczędziła historycznego parku, którego początki sięgają XIX wieku, ale na szczęście bogaty starodrzew w większości zachował się w dobrym stanie. Projekt rewitalizacji Parku Nadodrzańskiego wykonały Studio Projektowo-Graficzne Marcin Czyżowski i Studio Projektowe „A” Waldemar Adamski Opole. Nad Odrą można spacerować, biegać, jeździć na rowerze, rolkach czy też deskorolce. Przechadzając się przez park można zapoznać się z informacjami o gatunkach występującej tam flory i fauny. To miejsce, w którym sporo czasu spędzają całe rodziny. W parku znajduje się ścianka wspinaczkowa, wzdłuż deptaku zamontowane są urządzenia siłowni plenerowych. Do parku powróciła także
rzeźba Junony, zamontowana na historycznym postumencie w 2017 r., wykonana rękami dyplomantów Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego – przypomina o sukcesie opolskiego cementu nagrodzonego w 1867 r. na wystawie w Paryżu, z którego jej popiersie zostało wykonane. Odtworzone zostało ustawione w historycznym miejscu.

Najnowsze artykuły