Odszedł Jerzy Stuhr
W 2021 roku odsłaniał swoją gwiazdę na opolskim Rynku. Do historii opolskich festiwali przeszło jego wykonanie piosenki „Śpiewać każdy może” w 1977 roku. Odszedł Jerzy Stuhr, wybitny aktor, reżyser teatralny i filmowy, wykładowca, nauczyciel zawodu. Przeżył 77 lat, informację o jego nagłej śmierci przekazał syn Maciej.
Jerzy Stuhr większości Polaków znany był przede wszystkim ze swych kreacji filmowych. Na dużym ekranie stworzył je w filmach „Na wylot”, „Blizna”, „Spokój”. „Bez znieczulenia”, „Aktorzy prowincjonalni”, „Szansa”, „Obywatel Piszczyk”, „Kingsajz” i kilku innych. Ale przez większość kinomanów zapamiętany zostanie przede wszystkim z ról zaopatrzeniowca Filipa Mosza w „Amatorze” Krzysztofa Kieślowskiego, jako niezapomniany Max Paradys w „Seksmisji” i komisarz Ryba w ”Kilerze” Juliusza Machulskiego.
Sprawdzał się też na krześle reżysera realizując szereg obrazów: m. in. ”Spis cudzołożnic”, „Duże zwierzę” , „Pogodę na jutro”, „Historie miłosne”, „Tydzień z życia mężczyzny”, w każdym z tych filmów występował w podwójnej roli – reżysera i aktora.
Przez wiele lat zmagał się z nowotworem, przeszedł też zawał i udar mózgu. Rodzina nie podała przyczyny śmierci twórcy.
Jerzy Stuhr całe życie był związany z Krakowem, gdzie się urodził i mieszkał, jednak talentem dzielił się z całym światem.