Ogromne zainteresowanie przetargiem na budowę nowego stadionu w Opolu
Otwarcie ofert przetargowych na budowę nowego stadionu w Opolu, które miało nastąpić 12 lutego, zostanie przesunięte. Powodem jest mnóstwo zapytań związanych z przetargiem.
– Wpłynęło ich do nas ponad 300. Dotyczą nie tylko samego przetargu, ale także projektu stadionu. Są nawet zapytania czy można jeszcze… pytać – tłumaczy Patryk Stasiak, prezes Zakładu Komunalnego, który odpowiada za powstanie stadionu przy ul. Północnej.
Nowy stadion ma liczyć około 11 500 miejsc. Wysokość trybun 9,5 m. Definiującym elementem stadionu będzie biała, przepuszczająca światło membrana zamocowana na stałe i witająca widzów. Na tej membranie elewacyjnej planowane jest wyświetlanie projektorem reklam. To sygnał dla inwestorów i przedsiębiorców, że będą mogli się reklamować. Wieczorami mają być na niej pokazywane świetlne iluminacje. Z projektu wynika, że widownia ma być podniesiona na wysokość 1,5-1,8 metra ponad murawę, tak aby z pierwszych rzędów móc dobrze obserwować zmagania na boisku. Jedna z trybun nowego stadionu ma być zabudowana od strony zachodniej (wzdłuż ulicy Technologicznej), w formie budynku klubowego. Pod trybunami na poziomie parteru będzie znajdowało się zaplecze dla kadry piłkarskiej Odry i Gości. Na Ip. znajdować się będzie cześć komercyjna z Lożami Vipowskimi, które będzie można sobie wynająć na wyłączny użytek, sale konferencyjne oraz hol o powierzchni prawie 900m2, który może służyć jako sala eventowa do organizacji imprez masowych.
Najpopularniejszym tematem zapytań jest przyszła murawa. – To czuły punkt takiej inwestycji. Wyobraźmy sobie bowiem, że zrobimy wspaniały, nowoczesny obiekt, ale popełnimy błędy z murawą i trawą. Wtedy cała praca pójdzie na marne – tłumaczy prezes.
Najwięcej zapytań o murawę potwierdza także Menager Projektu Budowa Stadionu Miejskiego w Opolu, Bogusław Kulczycki: – Termin otwarcia ofert przetargowych przesunęliśmy i to będzie z korzyścią dla nas wszystkich. Pytania mają także istotny wpływ na ostateczną cenę inwestycji. Ewentualnie przyszli wykonawcy zadają także sporo pytań typowo technicznych, a te wymagają podpowiedzi projektantów. Najważniejsze, że przy okazji nasuwają nam one rozwiązania, które w ostatecznym rozrachunku poprawią eksploatację przyszłego stadionu. Na potrzeby postępowania przetargowego oraz budowy Stadionu Miejskiego w Opolu został zatrudniony prof. Karol Wolski, wybitny znawca tematów związanych z murawą z Instytutu Agroekologii i Produkcji Roślinnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Będziemy z nim rozmawiać w celu doszczegółowienia projektu i zastosowania nowoczesnych technologii. Profesor opiniował również boiska światowe, m.in. Realu Madryt.
Aby odpowiedzieć na wszystkie pytania otwarcie ofert przetargowych musi być przesunięte. Jest plan, że stanie się to 26 lutego, ale prezes i menager projektu nie chcą go jeszcze ostatecznie potwierdzać, ponieważ nie wykluczają, że do tego czasu nie uporają się z wszystkimi zapytaniami.