“Olga” Havlova w Muzeum Śląska Opolskiego

Zapraszamy do Muzeum Śląska Opolskiego na przegląd filmów czeskich. Towarzyszy on wystawom: “Poza miastem. Sowiniec jako nieoficjalne centrum czechosłowackiej kultury 1974-1989 – kolekcja prof. Jindřicha Štreita” oraz “Gdzie jest mój dom (2013-2017) – fotografie prof. Jindřicha Štreita”.

W niedzielę 16 lutego (godz. 16:00) zapraszamy do sali odczytowej MŚO (parter), ul. Mały Rynek 7, wejście od schodów do kościoła na Górce, na film z 2014 roku “Olga”, reżyseria Miroslav Janek. Bohaterką jest Olga Havlova (1933-1996), od 1964 roku żona Václava Havla. Historia życia tej pary jest w dużej mierze opowieścią o życiu dysydentów w socjalistycznej Czechosłowacji, a w części dotyczącej wydarzeń po 1989 roku zamienia się w opowieść o życiu niekonwencjonalnej pierwszej damy. Postać barwnej i niezwykłej postaci Olgi Havlovej przywołana została poprzez relacje przyjaciół oraz liczne, niepublikowane wcześniej fragmenty filmowe i dokumenty.

A za miesiąc (niedziela, 22 marca o godz. 16:00) projekcja filmu dokumentalnego “Obywatel Havel”. Współreżyser Pavel Koutecký od 1992 roku stale towarzyszył Havlovi z kamerą, w ciągu kolejnych 13 lat skompletował 45 godzin materiału wideo i dwa razy tyle nagrań dźwiękowych. Po tragicznej śmierci Kouteckiego w 2006 roku ostateczną wersję filmu o Havlu zmontował Miroslav Janek.

Godzinę przed projekcjami (godz. 15:00) odbywać się będą oprowadzania kuratorskie po wspomnianych wystawach.

Wstęp na oprowadzania i filmy bezpłatny.

 

 

 

 

 

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły