Opolanie będą płacić za odprowadzanie deszczówki

Opłata od deszczu została wprowadzona w 2017 r. do tej pory milionowe kwoty pokrywało miasto z budżetu. Należność wprowadzona decyzją rządu jest na tyle dotkliwa dla miejskiego budżetu, że Opole nie może dłużej jej regulować.

Na obowiązkową należność względem Wód Polskich składać się będą do stycznia 2021r. mieszkańcy miasta. Od nowego roku opolanie będą płacić za odprowadzanie wody deszczowej, która spada na ich posesje.

To nie jest opłata, która trafi do budżetu miasta. To opłata na rzecz Wód Polskich – mówi Małgorzata Stelnicka, zastępca Prezydenta Miasta Opola. – Pamiętajmy, że jeśli ktoś zagospodarowuje wodę na własnej posesji kosztów odprowadzania deszczówki nie będzie ponosić – dodaje.

Opłata za wodę opadową obowiązuje od 20 lipca 2017 roku. Ponosząc jej koszt miasto Opole uszczuplało swój budżet o ok. 4 mln zł. rocznie. Podczas sierpniowej sesji Rady Miasta podjęto uchwałę, że za eksploatację wód opadowych i rozpadowych będzie odpowiadała spółka Wodociągów i Kanalizacji. Teraz konieczne będzie jeszcze ustalenie cen. Żaden z radnych nie był przeciwny podjęciu tej uchwały. Sześciu z nich wstrzymało się od głosu, „za” zagłosowało 15.

Miasto liczy, że mieszkańcy będą gromadzić wodę na własnej działce, co sprzyja retencji. Nowe opłaty zaczną obowiązywać wraz z początkiem roku.

Najnowsze artykuły