Opolanie bronią wolnych mediów

W Opolu – tak jak w wielu miastach całej Polski – odbyła się demonstracja w obronie wolności mediów. Na placu Wolności pojawili się przedstawiciele wielu środowisk, nie tylko politycy i dziennikarze, ale i prawnicy czy też mieszkańcy miasta w różnym wieku.

Sędzia Katarzyna Kałwak przypomniała artykuły 14 i 54 Konstytucji RP odnoszące się do wolności mediów: „Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu” oraz „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”.

– Po to stajemy tu jako sędziowie, żeby nikt nie mógł być w mediach obrażany czy obrzucony błotem, jak to się teraz dzieje w telewizji publicznej – mówiła Katarzyna Kałwak stojąc w koszulce z napisem: „Wolne sądy, wolne wybory, wolni ludzie” dodając przy tym, iż należałoby tam również dopisać „Wolne media”.

Zresztą m. in hasło „Wolne media! Wolni ludzie! Wolna Polska!” przyświecało uczestnikom protestu, a jedna z jego organizatorek Małgorzata Besz-Janicka, przewodnicząca KOD na region opolski, tłumaczyła, że zebrano się dlatego, iż „wolne media są podstawą wolności i jednym z naszych konstytucyjnych praw”.

–  Władza, która zabrała nam już tak wiele, chce zabrać także wolne media, a my nie możemy do tego dopuścić – tłumaczyła. – To, że zebrali się tu przedstawiciele kilkunastu środowisk to nie przypadek. Wcześniej wielokrotnie demonstrowaliśmy w obronie sądów, teraz uczestniczą z nami w tym proteście sędziowie. Łączy nas wszystkich potrzeba prawdy.

Głos zabierali także dziennikarze, politycy, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Opola.

Przypomnijmy, iż blisko miesiąc temu grupa posłów Zjednoczonej Prawicy złożyła projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. W uzasadnieniu podając, że “wolą ustawodawcy jest to, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Tymczasem telewizja TVN24 od blisko 18 miesięcy czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, ta wygasa 26 września. Według KRRiT problem leży w sytuacji właścicielskiej grupy TVN (właścicielem TVN jest Discovery, poprzez spółkę zależną Polish Television Holding BV w Holandii, a więc należącą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej, poinformowała, że izba ma się zająć projektem w środę o godz. 11.30.

Najnowsze artykuły