Opolanka brała udział w światowej konferencji o żywieniu najmłodszych dzieci

Konferencja odbyła się w Madrycie, a wśród gości była Martyna Gizler z Oddziału Pediatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Dyskutowano m.in. uczuleniu najmłodszych na białka mleka krowiego.

W międzynarodowym gronie około 300 alergologów i gastrologów dziecięcych w Madrycie rozmawialiśmy o żywieniu dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Główny nacisk położony był na skład mieszanek mlecznych, które naśladują mleko matki. Omawiano badania dotyczące przestawiania dzieci z karmienia piersią na mieszanki. Wśród prelegentów byli też Polacy. Poza spojrzeniem lekarskim zaprezentowano też psychologiczne – dotyczące zależności między składnikami pokarmu a rozwojem dziecka – relacjonuje Martyna Gizler.

–  Jedna z zmian w podejściu terapeutycznym dotyczy częstotliwości podejmowania prób podawania pokarmów, na które stwierdzono uczulenie u dziecka. Dotychczas mówiło się o roku przerwy. Teraz, w przypadku alergii na białko mleka krowiego, sugerowana jest próba włączenia preparatów
mlecznych nawet już po 2-3 miesiącach od rozpoznania uczulenia
– opowiada opolska alergolog.

Jak informują specjaliści, uczulenie na białka mleka krowiego to najczęstsza diagnoza stawiana najmłodszym dzieciom z alergiami. – Kiedyś przyczyną było głównie uczulenie na mleko i jego przetwory oraz jaja, obecnie – także u starszych dzieci – diagnozujemy uczulenia na ryby, orzechy czy pszenicę. Miesięcznie przyjmujemy kilku takich pacjentów po reakcjach anafilaksji – podaje Martyna Gizler.

I zauważa, że wyzwaniem dla alergologów są niepełne możliwości diagnostyczne ponieważ jeszcze nie wymyślono badań, które pozwalają na potwierdzenie każdego uczulenia, szczególnie przy reakcjach opóźnionych, i związany z tym brak jednoznacznych wytycznych, co potwierdzili też prelegenci w Madrycie. – Terapia w dużej mierze opiera się na doświadczeniu i testowaniu, próbach eliminacji i prowokacjach. Po stwierdzeniu wcześniejszych silnych reakcji alergicznych prowokacje muszą być wykonywane w warunkach szpitalnych, żeby zapewnić pacjentowi maksymalne bezpieczeństwo – podsumowuje dr Gizler.

Dzieci diagnozowane w naszym szpitalu z powodu alergii i nietolerancji pokarmowych obejmowane są kompleksową opieką, ponieważ oddział zajmuje się zarówno alergologią jak i gastroenterologią dziecięcą – podkreśla dr hab. n. med. Agata Chobot, kierownik Oddziału Pediatrii i Kliniki Pediatrii Uniwersytetu Opolskiego, prof. UO.

Najnowsze artykuły