Opole coraz bardziej ekologiczne!

We wtorek 21 września w opolskim zoo podpisano umowę na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wymiany źródeł ciepła w obiektach ogrodu, a także w lokalach mieszkalnych zarządzanych przez gminę Opole i Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym..

– Bardzo się dziś cieszymy, bo otrzymujemy unijne dofinansowanie na naprawdę ważne inwestycje. Mówimy tu o likwidacji nieekologicznych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych stanowiących zasób miasta Opola, a także o likwidacji kotłowni węglowych w zoo oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. To tak oczywiście w dużym skrócie, bo zakres prac jest spory – wylicza prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

I tak w zoo zostanie zlikwidowana ostatnia kotłownia węglowa, którą zastąpi kotłownia gazowa. – Przy tej okazji wymienimy też oświetlenie na energooszczędne zarówno w budynkach ekspozycyjnych, jak i zapleczowych tak i socjalnych. Do tego zamontujemy fotowoltaikę, która również będzie zasilać naszą sieć – dopowiada Lesław Sobieraj, dyrektor opolskiego zoo. Koszt prac, które mają się zakończyć w 2023 roku, to około 9,8 miliona złotych, a wsparcie marszałka sięgnie 6,1 miliona złotych.

Do Opola trafią też pieniądze na wymianę pieców w miejskich budynkach i lokalach mieszkalnych. – Na ten cel ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 zostanie przekazane ponad 1,7 miliona złotych, a całkowity koszt projektu to blisko 3,4 miliona złotych – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Podłączonych do sieci ciepłowniczej zostanie 68 lokali w 10 budynkach znajdujących się przy następujących adresach: Grunwaldzka 24, Karpacka 5, Krawiecka 1, Luboszycka 16-16a, Oleska 1, 82, 82, Ozimska 28 i 61a oraz Sienkiewicza 2. W częściach wspólnych wymienione będzie też oświetlenie na energooszczędne, a w pięciu budynkach zostaną docieplone stropodachy i poddasza, w jednym planowane jest docieplenie przegród zewnętrznych.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny natomiast zlikwiduje źródła ciepła opalane węglem kamiennym. Prace obejmą także podłączenie do gazowej sieci zasilającej układ kogeneracyjny, a 5 budynków szpitalnych przejdzie termomodernizację.

Najnowsze artykuły