Najlepsze Przestrzenie Publiczne Województwa Opolskiego są także i u nas

Po raz 12 już poznaliśmy Najlepsze Przestrzenie Publiczne Województwa Opolskiego. W gronie nagrodzonych znalazły się cztery realizacje z naszego miasta.

W kategorii „przestrzeń publiczna” wyróżniono: Park 800-lecia z edukacyjnym placem zabaw dla dzieci i dorosłych (na zdjęciu), Budowę wielokondygnacyjnego parkingu podziemnego na pl. Kopernika wraz z zagospodarowaniem powierzchni placu oraz Budowę schroniska wraz z wybiegiem dla dużych kotów i kładką pieszą nad akwenem w ZOO. Natomiast w grupie „obiekt użyteczności publicznej” uznanie zdobyło Centrum Aktywizacji Społecznej.

– To oznacza, że w mieście naprawdę dużo się dzieje, a przestrzeń miejska jest atrakcyjna nie tylko pod kątem funkcjonalności, ale także pod względem architektonicznym. Po to realizujemy te inwestycje, żeby cieszyły mieszkańców – mówiła podczas rozdania nagród Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola.

Warto odnotować, iż do tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowano łącznie 33 projekty, dzięki którym w przestrzeni publicznej zaszły znaczące zmiany – funkcjonalne, kompozycyjne, społeczne, kulturalne, techniczne i gospodarcze, co przełożyło się na ich atrakcyjność, funkcjonalność i wygodę, a także dostępność i bezpieczeństwo mieszkańców.

W tegorocznej edycji konkursu dwie główne nagrody zdobyły: rewitalizacja promenady przy ul. Murka w Oleśnie (przestrzeń publiczna) oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach (obiekt użyteczności publicznej). Wśród internautów triumfowały realizacje z Dobrzenia Wielkiego: odpowiednio – rozwój infrastruktury sportowo-rekreacyjnej kąpieliska „Balaton” oraz modernizacja budynku Gminnego Ośrodka Kultury

Sam konkurs – jak podkreślają organizatorzy – to okazja do „pokazania, jak zmieniają się miejscowości naszego regionu, a przestrzeń wokół nas staje się bardziej przyjazna dla mieszkańców. To wizytówka aktywnych, lokalnych społeczności, gospodarności samorządowców, dbałości i zaradności o przestrzeń wokół nas. Nagradzane inwestycje świadczą o tym, że włodarze gmin coraz bardziej dbają o wysoki poziom planowania i projektowania przestrzeni publicznej”.

Przypomnijmy, iż w poprzednich latach do konkursu łącznie zgłoszono blisko 260 realizacji z całego regionu, a 77 z nich zyskało prestiżowe nagrody i wyróżnienia.

Najnowsze artykuły