Opole to Miasto z Klimatem. Jest kolejna nagroda

Stolica województwa została doceniona w konkursie Miasto z Klimatem organizowanym przez Ministra Klimatu i Środowiska. Opole zajęło bowiem trzecie miejsce w kategorii „rozwój błękitnej i zielonej infrastruktury”.

– Do konkursu zgłosiło się kilkadziesiąt miast, więc tym bardziej się cieszę z takiego wyróżnienia – nie krył satysfakcji prezydent Arkadiusz Wiśniewski po gali, która odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Celem Konkursu jest promocja nowoczesnych i efektywnych rozwiązań miejskich służących poprawie jakości życia mieszkańców poprzez ochronę klimatu lub zwiększeniu odporności miast na skutki zmian klimatu. Natomiast sam konkurs skierowany jest do tych miast, które zrealizowały inwestycje, mające pozytywny wpływ na środowisko oraz życie mieszkańców.

Podstawowym kryterium oceny przedstawionych inicjatyw były uzyskane efekty ekologiczne oraz społeczne przeprowadzonych inwestycji. Zgłoszenia były natomiast podzielone na dwie kategorie: miasta do 100 tys. i powyżej 100 tys. mieszkańców.

– Miasto Opole konsekwentnie realizuje strategię w zakresie rozwoju terenów zieleni. Ta nagroda potwierdza, że działania te wdrażane są z sukcesem, przynosząc zarówno efekty w zakresie ekologicznym i społecznym – cieszy się Iwona Mąkolska-Frankowska naczelnik Wydziału ds. Europejskich i Planowania Rozwoju.

Wyróżnione przez kapitułę konkursową projekty to „Rozwój i odnowa zieleni przyulicznej Opola” oraz „Utworzenie Parku 800-lecia miasta Opola” (na zdjęciu). Pierwszy z nich uzyskał wsparcie ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a drugi udało się zrealizować ze środków własnych miasta.

Pierwsze zadanie dotyczyło nasadzeń drzew (blisko 4 tysięcy) i krzewów, krzewinek, bylin (łącznie ponad 100 tysięcy) w pasach drogowych, w okolicy skrzyżowań oraz skwerów. Łączna powierzchnia terenów zieleni objęta projektem: to 29,89 ha.

W ramach drugiego powiększono istniejący zabytkowy park miejski o tereny będące nieużytkami i polami uprawnymi (łącznie teren liczy 9,31 ha). Obecnie Park i jego okolice stanowią teren, z którego często korzystają mieszkańcy Opola. Aktywnie spędzają w nim czas rodziny, jest to również atrakcyjne miejsce wycieczek edukacyjnych dla szkół i przedszkoli. Odbywają się tam liczne imprezy plenerowe, m.in. rajdy rowerowe, biegi, pikniki.

– Nagroda tym bardziej cieszy, że dotyczy miejsca, które już dziś cieszy się dużą popularnością – zauważa Mąkolska-Frankowska.

Najnowsze artykuły