Opole laureatem konkursu Idol 2024
Urząd Miasta Opola zajął II miejsce w konkursie Idol organizowanym przez Fundację Szansa – Jesteśmy Razem, do którego zgłaszane są osoby, firmy i instytucje, które swoją działalnością wybitnie przyczyniają się do poprawy jakości życia osób niewidomych i słabowidzących.
Opolski magistrat doceniono w kategorii „Produkt roku” za opracowanie wytycznych pn. Pies asystujący w budynkach Urzędu Miasta Opola i miejskich jednostkach organizacyjnych oraz przeprowadzenie zajęć edukacyjnych promujących to działanie. Dokument ten stanowi kompendium wiedzy w zakresie wizyt psów asystujących w budynkach użyteczności publicznej, którego adresatami są pracownicy urzędu oraz miejskich jednostek organizacyjnych, w szczególności tzw. pracownicy pierwszego kontaktu.
– Wytyczne należy traktować w kategorii praktycznego poradnika dla pracownika, wskazującego podstawę prawną oraz wprowadzającego w zagadnienia związane z szeroko rozumianą definicją psa asystującego – wskazuje Mateusz Szpryngiel, naczelnik Biuro ds. Dostępności UM.
Ponadto w październiku w Ratuszu miało miejsce spotkanie, podczas którego najmłodsi mieszkańcy miasta wraz z opiekunami wzięli udział w rodzinnych warsztatach literacko-plastycznych pn. Czy pies przewodnik ma pchły? Gośćmi specjalnymi byli Waldemar Oppelt, właściciel psa przewodnika oraz Laba, pies przewodnik.
Urząd Miasta z Opola został uhonorowany II miejscem również w kategorii „Firma roku” za realizację działań na rzecz szeroko rozumianej Dostępności + .
Miasto Opole, od wielu lat, realizuje działania ukierunkowane na szeroko rozumianą dostępność. Dostępność będącą szansą na inkluzję społeczną. Inkluzję rozumianą jako proces polegający na usuwaniu barier, zmierzający do stworzenia miasta dla wszystkich. Należy pamiętać, że określenie „Miasto Opole” odnosi się do działań podejmowanych przez Urząd Miasta Opola oraz miejskie jednostki organizacyjne. Realizowana przez Miasto Opole polityka społeczna wobec osób z niepełnosprawnościami odnosi się do średniookresowych programów działania, programów realizowanych w określonej perspektywie czasowej. Programy te uwzględniają problemy mieszkańców, planowane kierunki działań oraz priorytetowe zadania, które realizatorzy – Urząd Miasta, miejskie jednostki organizacyjne – będą realizować na rzecz społeczności lokalnej.
– Do głównych działań Opola w obszarze wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami możemy zaliczyć działania w ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej, usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, świadczenie usług transportowych dla osób z niepełnosprawnościami mieszkańców mających trudności w poruszaniu się, realizacja Programów finansowanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, działalność Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnościami w Opolu, realizacja zadań wynikających z Ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, usługi Teleopieki, działalność Domów Dziennego Pobytu czy realizacja Programu „Opieka wytchnieniowa” oraz Programu ,,Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – wylicza Mateusz Szpryngiel.
Nagrody w konkursie Idol 2024 zostały wręczone w siedzibie Instytutu Rehabilitacji Niewidomych w Warszawie.