Opole miastem przyjaznym ptakom

Od 2009 roku w mieście trwa montowanie budek lęgowych. Właśnie pojawiło się 60 budek dla pustułek, które w Polsce objęte są ścisłą ochroną.

To ostatnie przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach Budżetu Obywatelskiego. Z uwagi na specyfikę gatunku budki lęgowe pojawiły się na wysokich budynkach znajdujących się na terenie całego miasta Opola. Lokalizacje zostały ustalone z zarządcami obiektów. Wskazał je specjalista z zakresu ornitologii, znający specyfikę pustułek bytujących na terenie Opola. Pustułka jest średniej wielkości ptakiem drapieżnym z rodziny sokołowatych.

Pierwsze budki lęgowe w naszym mieście pojawiły się w 2009 roku. Obecnie zlokalizowane są na Wyspie Bolko, na terenie Spółdzielni Mieszkaniowych Dambonia, Zaodrze, Centrum, Koszyka, na ulicy Cmentarnej oraz na terenie placówek oświatowych . Łącznie na terenie miasta w pierwszym etapie zamontowano około 250 budek.

Pojawiały się systematycznie w ramach realizowanego zadanie pod nazwą: „Konserwacja i wymiana budek lęgowych na terenie miasta Opola”. W roku 2017, w ramach zadania z Budżetu Obywatelskiego, zamontowanych zostało dodatkowych 400 budek dla jerzyków. Głównie na wysokich budynkach.

Niedawno specjaliści dokonali przeglądu, który potwierdził, że większość budek jest zasiedlona przez ptaki (około 70% budek dla jeżyków), choć trafiono także na nietoperze i inne gryzonie. Podczas prac wymieniono niektóre budki na nowe, aby mogły jak najdłużej służyć różnym gatunkom ptaków, bytującym w mieście.

Najnowsze artykuły