Opole miastem zdrowych serc

W najbliższą sobotę 9 października warto stawić się na pl. Kopernika. W godz. 11-15 zaplanowano w tym miejscu bowiem piknik medyczny pod hasłem „Opole miastem zdrowych serc”.

W programie: konsultacje medyczne (kardiolog, diabetolog i dietetyk kliniczny, chirurg naczyniowy, neurolog), punkt informacji o programach profilaktycznych (badaniach 40 Plus; umożliwiającym powrót na rynek pracy po incydencie sercowo-zawałowym), punkt szczepień przeciwko Covid-19 pokazy i szkolenia z reanimacji na fantomach.

Tymczasem prezentujemy rozmowę jaka ukazała się w październikowym wydaniu magazynu „Opole i kropka”. O profilaktyce chorób układu krążenia rozmawiamy z kardiologiem, prof. Markiem Gierlotką, kierownikiem Kliniki i Oddziału Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu porozmawiała Edyta Hanszke z USK.

*Panie profesorze, co robić, by „mieć serce jak dzwon” przez długie lata?

– Jest wiele czynników, które decydują o kondycji naszego serca i całego układu krwionośnego. Na niektóre, jak starzenie się, nie mamy wpływu. Wiele jednak zależy od stylu życia, jaki prowadzimy, sposobu odżywiania, systematycznej aktywności fizycznej lub jej braku, stosowania czy niestosowania używek, umiejętności radzenia sobie ze stresem, itd. Sprawdzanie naszego serca najlepiej rozpocząć od podstawowych badań, m.in. ciśnienia, stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi, poziomu cukru. Jeśli dołożymy do tego wagę naszego ciała, wskaźnik BMI, obwód talii, i odpowiemy sobie szczerze na kilka pytań, np. o stosowanie używek, to będziemy wiedzieć, czy jesteśmy na dobrej drodze do choroby wieńcowej, a może już mamy pierwsze jej symptomy, czy też ryzyko zachorowania jest niskie. Jako kardiolodzy przede wszystkim mamy do czynienia z chorymi, którzy już wymagają interwencji medycznej. Trafiają do nas pacjenci z zawałami serca, czasami bardzo młodzi, notujemy coraz więcej przypadków niewydolności serca towarzyszącej wielu innym chorobom, np. nadciśnieniu czy chorobom zastawek serca. Staramy się tych pacjentów wyleczyć, ale powrót do stanu pełnego zdrowia w wielu przypadkach jest niemożliwy. Dlatego naszą rolą, jako lekarzy jest także uświadamianie zdrowych osób, że warto dbać o siebie i swoje serce. Stąd pomysł na organizację w Opolu pikniku profilaktycznego z okazji Międzynarodowego Dnia Serca.

Kiedy najlepiej zrobić przegląd stanu naszego zdrowia, a przy okazji rachunek sumienia, czy właściwie o siebie dbamy?

– Choroby mają to do siebie, że na objawy pracujemy przez dłuższy czas. Dobrym momentem na weryfikację tego, co dzieje się w naszym ciele, jest ukończenie 40. roku życia. Niektórzy mówią, że życie zaczyna się po 40-tce, więc warto zrobić taki „check” (z ang. sprawdzenie) na wejście w to „nowe” życie. Skontrolować, czy rzeczywiście z nami jest wszystko ok, a jeśli nie, to mieć jeszcze czas na reakcję, zmianę nawyków, zanim zaczniemy poważnie chorować.

Kiedy powinien się nam włączyć dzwonek alarmowy?

– Na pewno przy wysokim poziomie cholesterolu, z czym wielu mieszkańców naszego regionu ma problem, a który skutkuje miażdżycą, a w dalszej perspektywie – zawałami i udarami. Tymczasem mamy doskonałe metody, żeby sobie z wysokim cholesterolem poradzić. Nasze zadanie to zachęcanie Opolan do wykonywania badań pod tym kątem, wprowadzania odpowiedniej diety, a tam, gdzie konieczne – także leków, które zapobiegną rozwojowi choroby. Kolejnym problemem jest nadciśnienie. Trzeba je systematycznie, profilaktycznie kontrolować. Najlepiej raz na rok zapisywać wyniki, na przykład przez tydzień, rano i wieczorem. Odchylenia od normy, która przyjmuje się, że wynosi 140/90 mm Hg, powinny nas skłonić to skonsultowania zapisków z lekarzem, który może zlecić dodatkowe badania. Także nieprawidłowe wyniki innych badań to sygnały ostrzegawcze.

Jaki jest plan pierwszego w Opolu Dnia Serca?

Zapraszamy mieszkańców na konsultacje ze specjalistami: kardiologiem, diabetologiem, dietetykiem klinicznym, chirurgiem naczyniowym i neurologiem. Będzie można skorzystać z badań: ciśnienia krwi, pomiaru cukru, USG Dopllera żył i tętnic. Na tej podstawie lekarze będą oceniać ryzyko sercowo-naczyniowe. Pokażemy też, jak wygląda wyposażenie karetki medycznej i przeszkolimy z udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Myślę, że to zainteresuje nie tylko dorosłych. Będziemy też informować o programach profilaktycznych, w ramach których można skorzystać z bezpłatnych badań czy rehabilitacji. A przede wszystkim będziemy zachęcać do zdrowego stylu życia i systematycznego badania się. Organizatorami wydarzenia jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, Wydział Lekarski Uniwersytetu Opolskiego z Klinikami i Wieloprofilowym Centrum Symulacji Medycznych, Miasto Opole, Oddział Opolski Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Fundacja „Prosto z serca”. Opolscy strażacy zapewnią nam namioty. Wspólnie czynimy starania, by Opole było „miastem zdrowych serc”.

Najnowsze artykuły