Opole nagrodziło wolontariuszy
Już po raz czwarty przyznano nagrodę im. Danuty Sokołowskiej. O statuetkę i tytuł „Wolontariusza roku” walczyło sto osób, które każdego dnia niosą bezinteresowną pomoc w Opolu. Po raz pierwszy swoją nagrodę przyznali także mieszkańcy.
5 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza ustanowiony przez ONZ w 1985 roku. Z tej okazji od czterech lat w Opolu organizowana jest Gala Wolontariatu, podczas której wręczane są nagrody i wyróżnienia dla wolontariuszy. Tegoroczna gala odbyła się w sali kameralnej NCPP gdzie uhonorowano 10 osób. Nagrody im. Danuty Sokołowskiej trafiły do:
Lucyny Białek, która od 2007 roku realizuje wolontariat na rzecz beneficjentów Fundacji Dr Clown. Odwiedza dzieci i dorosłych w opolskich szpitalach, pacjentów hospicjum Betania a także osoby z niepełnosprawnościami w placówkach specjalnych. Brała czynny udział w takich wydarzeniach jak: „Festiwal Uśmiechu”, „Kraina św. Mikołaja”, „Świąteczna strefa zdrowia”, promowanie terapii śmiechem w ramach Światowego Dnia Uśmiechu. Współpracowała również z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora, a także z Domami Seniora. Ofiaruje swoją energię, kreatywność i uśmiech wszystkim, którzy tego potrzebują.
Edmunda Wajdego, wieloletniego wolontariusza Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, zaangażowany w pomoc seniorom oraz osobom potrzebującym. Współorganizuje wiele różnorodnych wydarzeń, m.in. Dni Seniora, Olimpiadę Senioralną. Realizuje zadania kampanii „Opole w Rytmie Życzliwości” oraz „Bezpieczny Senior”.
Damiana Wójciaka, wolontariusza Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Fundacji DKMS. Uczestnik programu rządowego „Korpus Wsparcia Seniorów”. Zaangażowany w wydarzenia organizowane przez Centrum Informacyjno-Edukacyjne „Senior” w Opolu, Fundację Aktywnej Rehabilitacji, Ośrodek Readaptacji Społecznej „Szansa”, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Fundację „Opolska Pozytywka” i inne. Pomaga w organizacji wydarzeń, takich jak: Dzień Osób Niepełnosprawnych, Dzień Seniora. Realizuje zadania kampanii „Opole w Rytmie Życzliwości”. Stoi na czele wolontariuszy z Zespołu Szkół Ekonomicznych, motywując ich do działania.
Kapituła doceniając zaangażowanie oraz pasję w pracy wolontariackiej wyróżniła również: Alicję Stelmaszczyk, Wiktorię Kuchcik, Beatę Ryx, Jacka Tadeusza Rogożę, Waldemara Grzyla, Urszulę Kostrzewską, Barbarę Wysocką oraz Barbarę Wysocką.
– W tym roku po raz pierwszy wprowadziliśmy nagrodę publiczności, a publiczności byli mieszkańcy Opola, którzy przez pięć dni mieli okazję głosować na wybrane przez siebie osoby na specjalnej stronie internetowej. W konkursie zagłosowało 838 osób, w tym 568 kobiet i 270 mężczyzn. Głosowanie odbyło się miedzy 22 a 26 listopada, a do ostatnich minut zmieniały się miejsca na podium – mówi prezydent Arkadiusz Wiśniewski.
Pierwszą laureatką Nagrody Publiczności została Julia Kłak.
– Od 2015 roku działa w ramach wolontariatu. Przygodę z wolontariatem rozpoczęła w Państwowej Szkole Podstawowej nr 1 oraz zespole tanecznym PECH Opole. Od 2021 roku działa w Polskim Czerwonym Krzyżu przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Opolu. Wspomaga także Stowarzyszenie „Opolska Pozytywka” w organizacji Marszu Mikołajowego. Wolontariuszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zaangażowana w organizacje targów książki i lokalne inicjatywy pomocowe – mówi Dorota Piechowicz – Witoń naczelniczka Centrum Dialogu Obywatelskiego
Podczas gali nagrodzono również szkolnych koordynatorów wolontariatu nominowanych do konkursu „Koordynator z Iskrą” realizowanego przez Fundację Geko prowadzącą Centrum Wolontariatu „Iskra”.
– Wolontariat to serce każdej społeczności – to siła ludzi, którzy chcą pomagać, wspierać innych i zmieniać świat na lepsze. Ale za każdą udaną inicjatywą wolontariacką stoi ktoś, kto tę energię potrafi ukierunkować – koordynator, lider, inspirator. Koordynatorzy szkolnego wolontariatu pełnią w tym procesie szczególną rolę. To oni, swoim zaangażowaniem i pasją, zaszczepiają w młodych ludziach chęć niesienia pomocy innym. To oni pokazują, że wolontariat to nie tylko działanie, ale także nauka empatii, odpowiedzialności i pracy na rzecz wspólnego dobra. Dzięki ich pracy szkoły stają się przestrzenią, gdzie młodzież odkrywa, że może realnie zmieniać świat – wyjaśnia Dorota Piechowicz – Witoń.
Nagrodzeni koordynatorzy to:
Katarzyna Kosmala i Anna Błaszczyk z Zespołu Szkół Zawodowych nr 4, które są koordynatorkami Szkolnego Koła Wolontariatu. Współpracują ze Stowarzyszeniem Hospicjum Opolskie, organizując m.in. akcję „Pierniki dla Betanii” oraz Dzień Tumbo wspierający dzieci w żałobie.
Alicja Gawinowska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 to koordynatorka szkolnego wolontariatu. Wspiera Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie, organizując zbiórki, kwesty oraz świąteczne kiermasze, które budują poczucie wspólnoty i wspierają finansowo potrzebujących. Jej inicjatywy, takie jak Dzień Życzliwości, integrują społeczność lokalną i promują wartości szacunku i zrozumienia.
Lucyna Magierowska-Sierakowska i Ewa Tulej z Zespołu Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II to koordynatorki wolontariatu. Lucyna Magierowska-Sierakowska organizuje m.in. Koncerty Wigilijne, warsztaty wielkanocne oraz akcje „Odmień się na wiosnę”, angażując wolontariuszy w niesienie pomocy seniorom, matkom z dziećmi w Monarze oraz bezdomnym zwierzętom. Z kolei Ewa Tulej, jako opiekunka Szkolnego Koła PCK, prowadzi pokazy pierwszej pomocy, kiermasze charytatywne i akcje takie jak „Gorączka Złota PCK”, promując zdrowie i bezpieczeństwo w lokalnej społeczności.