Opole pamięta o 4 czerwca

Głosowanie z 4 czerwca 1989 przyniosło zdecydowane zwycięstwo opozycji solidarnościowej i jednocześnie druzgocącą porażkę komunistycznej władzy. Przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego zdobyli w pierwszej turze 160 na 161 mandatów poselskich przeznaczonych dla kandydatów bezpartyjnych. Opole pamięta i pielęgnuje tradycję tamtych dni, po których Polska zaczęła wracać do cywilizowanej Europy. Dziś w mieście złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej tamte wydarzenia, ale także tłum Opolan uczestniczył w manifestacji na pl. Wolności w obronie demokracji, wolności i praworządności.

W czerwcu 2019 roku prezydent miasta odsłonił tablicę ku czci bohaterów przemian ustrojowych w Polsce. „30 lat po pamiętnych wydarzeniach 4 czerwca spełniło się marzenie jednego z najważniejszych działaczy Solidarności w Opolu, Romana Kirsteina, a ja cieszę się, że mogłem w tym pomóc. Jedyne czego dzisiaj żałuję, to tego, że pan Roman nie doczekał tej doniosłej chwili.” – mówił wtedy prezydent Wiśniewski.

Pamiątkowa tablica znajduje się w centralnym punkcie miasta przy pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Napis mówi wiele:

„Kiedyś śpiewaliśmy o niewoli, teraz o tym, co zrobić z wolnością”Jacek Kaczmarski

„Wybory 4 czerwca 1989 roku przyniosły wolność, o którą walczyliśmy przez dwa wieki, napierw z obcą, a potem rodzimą tyranią. Zwycięstwo kandydatów Komitetu Obywatelskiego, ludzi Solidarności, ruszyło lawinę demokratycznych przemian. Wyrwało Polskę z kajdan niewoli, zerwało Żelazną Kurtynę, obaliło Berliński Mur i przyniosło koniec komunistycznej dyktatury w Europie. Piętnaście lat później Polska dołączyła do Unii Europejskiej.”

W 30. rocznicę wielkiego zwycięstwa, Bohaterom tamtych wydarzeń – wdzięczni OPOLANIE.

Pamiątkowa tablica to nie jedyny przejaw pamięci o tamtych wydarzeniach. W centrum Dialogu Obywatelskiego przy ul. Damrota kilka lat temu powstała także Izby Pamięci Solidarności, której inicjatorem był wspomniany już śp. Roman Kirstein. Regularnym gościem wszelakich uroczystości wolnościowych w naszym mieście jest legenda polskiej Solidarności Zbigniew Bujak.

Tym razem też nie zabrakło w Opolu ciekawych wydarzeń związanych z 34. rocznicą wolnych wyborów w naszym kraju. Fundacja im. Romana Kirsteina oraz Centrum Dialogu Obywatelskiego zorganizowały happening, oprowadzanie po wystawie oraz koncert rockowy. Świętowanie rozpoczęło się od złożenia kwiatów na placu Wolności, a na ulicy Krakowskiej przy budynku Centrum Dialogu Obywatelskiego, uczestnicy wspólnie malują logotyp Solidarności – edycję 2023 roku. Trwa także oprowadzanie po wystawie stałej w Izbie Pamięci Solidarności, z udziałem Urszuli Zajączkowskiej, pełniącej funkcję społecznej kustoszki wystawy. Wieczór zakończy akustyczny koncert pt. „Poczuj Rocka do wolności” w Klubokawiarni OPO. Zagra zespół w składzie: Piotr Jurowski – wocal, Jakub Kirstein – piano, Michał „Warmie” Warmuzek – gitara, wykonując rockowe utwory z lat osiemdziesiątych.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły