Opole pamięta o Zofii Hajduk
„Z Pacynką i w pasiaku” to tytuł filmu dokumentalnego, którego projekcję zaplanowano w najbliższy poniedziałek, 2 czerwca, o godz. 16:30 w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu (ul. Damrota 1, sala 106, I piętro). To wyjątkowa opowieść o Zofii Hajduk – postaci niezwykle zasłużonej dla Opola i Górnego Śląska, której losy stały się symbolem odwagi, patriotyzmu i bezkompromisowego oddania sprawie polskiej.
Film przybliża dramatyczne, ale i inspirujące życie Zofii Hajduk (z domu Poliwoda) – działaczki Związku Polaków w Niemczech, dwukrotnej więźniarki obozów koncentracyjnych, a po wojnie dziennikarki, tłumaczki i żony Ryszarda Hajduka – znanego publicysty i posła. Towarzyszą mu komentarze córki bohaterki, prof. Janiny Hajduk-Nijakowskiej oraz reżysera filmu, Grzegorza Kubaszko. – Serdecznie zapraszam na projekcję filmu dokumentalnego poświęconego kobiecie niezwykłej – mówi Katarzyna Mazur-Kulesza, prezes Stowarzyszenia Rodło Opole. – Zofia Hajduk całe życie poświęciła działalności na rzecz polskości, często płacąc za to wysoką cenę – dodaje.
Główna bohaterka pochodziła ze znanej rodziny Poliwodów, której członkowie od pokoleń angażowali się w działalność narodową. Jej siostra Anna była żoną Alojzego Smolki – założyciela Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, a pozostałe siostry – Franciszka Wawrzynek i Bronisława Gomoła – również działały w strukturach Związku Polaków w Niemczech, podobnie jak ich mężowie.
Po projekcji, która potrwa około 30 minut, przewidziano czas na rozmowę z zaproszonymi gośćmi. Warto dodać, że Zofia Hajduk została uhonorowana w publikacji Urzędu Miasta Opola „Leksykon Opolanek” – jako jedna z kobiet, które miały szczególny wpływ na historię miasta.