Opole pozyskało dopłaty do czynszów dla seniorów

Opole pozyskało dopłaty do czynszów dla seniorów. To kwoty od 130 zł za osobę do 250 zł dla gospodarstwa dwuosobowego, co w przeliczeniu za jeden metr kwadratowy daje ulgę od 3 do 6 zł.

Jest to wymierny efekt zawarcia trzech umów Miasta Opole z Bankiem Gospodarstwa Krajowego dotyczących stosowania dopłat do czynszu za najem lokali położonych w trzech budynkach przy ul. Dambonia 3. Wszystkie należą do zasobu mieszkaniowego Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Pierwsza transza dopłat (10 257,35 zł) została przekazana na indywidualne konta czynszowe najemców już w sierpniu. Z takiej formy pomocy skorzystało 69 rodzin. We wrześniu były to już 74 rodziny, a dopłata wyniosła 11 005,61 zł.

Przypomnijmy, że dopłaty w ramach programu “Mieszkanie na start” finansowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego przyznawane są na 15 lat. Program kierowany jest do najemców nowych mieszkań utworzonych lub poddanych rewitalizacji w ramach współpracy inwestorów z gminami. Zasady stosowania dopłat pokrywających część czynszu za najem mieszkania określa specjalna ustawa o „pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania”.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły