Opole stolicą rytmu. Zbliża się Drum Fest
To już 29 edycja największej perkusyjnej imprezy w kraju. W ten weekend do Opola przyjadą muzycy, których można było usłyszeć w towarzystwie takich artystów jak Madonna, Diana Ross czy Andrea Bocelli.
Mimo że tegoroczna edycja Drum Fest będzie krótsza od poprzednich to i tak weekend w Opolu będzie wypełniony muzyką. Usłyszeć będzie takich twórców jak: Rick Latham, Dave Weckl, Mike Stern, Dennis Chambers, Bill Evans, Keith Carlock i Gary Husband.
Gwiazdy Drum Fest 2024*:
RICK LATHAM jako dobrze znany muzyk studyjny i koncertowy z Los Angeles przez ostatnie trzy dekady, punktualny, niezaprzeczalny beat Lathama służył jako kręgosłup dla tak znanych artystów jak „Legenda Bluesa” B.B. King, producent popu/ikona Quincy Jones, „Mistrz Basu” Chuck Rainey, „Rocker Royalty” Edgar Winter i zdobywca nagrody Grammy artysta pop Juice Newton, by wymienić tylko kilku. Nazwisko Rick Latham jest również znane na całym świecie przez innych perkusistów, ponieważ 9 na 10 z nich najprawdopodobniej studiowało jego najlepiej sprzedający się na świecie tekst instruktażowy „Advanced Funk Studies”, który legenda perkusji Louie Bellson nazwał „Biblią!”. Jako artysta solowy, Rick wkracza teraz w centrum uwagi, jako siła napędowa swojej własnej współczesnej grupy LATHAM – ROBIN – SORATO, eksplozji funky, soulu, r&b i jazzu. Wykonuje oryginalną muzykę, wprowadzając swój własny, niepowtarzalny klimat. Zaraźliwy klimat muzyczny swojego zespołu określa jako „American Southern Style”. „Jest uduchowiony, dobrze się czuje i sprawia, że ludzie chcą się ruszać, o to właśnie mi chodzi”.
RUGGERO ROBIN to włoski gitarzysta znany ze swojego wszechstronnego stylu gry, który obejmuje różne gatunki, w tym jazz, fusion, rock i blues. Współpracował z wieloma artystami i zespołami, zarówno jako solista, jak i muzyk sesyjny, w tym z Zuccero, Joeyem De Francesco i Andreą Bocellim. Techniczna biegłość i muzykalność Robina sprawiły, że przyniosły mu uznanie na włoskiej i międzynarodowej scenie muzycznej. Dyskografia Robina obejmuje kilka solowych albumów, na których prezentuje swoje umiejętności łączenia różnych stylów muzycznych. Jego twórczość często zawiera złożone kompozycje i skomplikowane solówki gitarowe, odzwierciedlające jego głębokie zrozumienie teorii muzyki i umiejętność wyrażania emocji za pomocą instrumentu.
NICOLA SORATO to znakomity włoski basista znany z pracy w różnych gatunkach muzycznych, w tym w jazzie, fusion, rocku i popie. Jego wszechstronność i biegłość techniczna na basie sprawiły, że stał się poszukiwanym muzykiem zarówno w nagraniach studyjnych, jak i występach na żywo. Sorato współpracował z wieloma artystami i zespołami, takimi jak Ray Charles, Cassandra Wilson i Mino Cinelu, przyczyniając się do wielu projektów, które podkreślają jego zdolności adaptacyjne i muzykalność. Jego umiejętność płynnego wtapiania się w różne konteksty muzyczne przy jednoczesnym zachowaniu wyraźnego głosu na basie przyniosła mu uznanie na włoskiej i międzynarodowej scenie muzycznej. Jego wkład w przemysł muzyczny, szczególnie w dziedzinie gry na basie, sprawił, że stał się szanowaną postacią wśród swoich rówieśników i fanów.
DAVE WECKL pierwsze konkretne kroki na nowojorską scenę skierował z zespołem Nite Sprite. W połowie lat 80 jego kariera eksplodowała, grając sesje u wielu uznanych artystów, jak Madonna czy Diana Ross. Dołączenie do legendarnego Elektric Band Chick Corea w 1985 roku było potwierdzeniem wielkich umiejętności muzyka. Chyba każdy perkusista zna jedną z najsłynniejszych solówek w historii bębnów, zagraną wspólnie ze Stevem Gaddem i Vinnie Colaiutą podczas koncertu poświęconemu pamięci Buddy’ego Richa. Od początku lat 90 Dave rozwinął swoje skrzydła jako solowy muzyk. Konsekwentnie idzie do przodu, rozwijając się na polach realizacji nagrań produkcji muzycznej. Nie zapomina o klinikach i warsztatach, udziela się sesyjnie. Dave jest perfekcjonistą, co słychać w jego grze i jest przez niektórych wytykane: „Weckl jest po prostu czasami… za dobry”. Wśród wszelkiego rodzaju „wad”, taką każdy chyba przyjąłby bez wahania.
TOM KENNEDY utalentowany muzyk koncertowy i studyjny, który jest jednym z najlepszych basistów akustycznych i elektrycznych na świecie. Jego dorobek obejmuje występy i nagrania zarówno z legendami głównego nurtu, jak i czołowymi współczesnymi graczami. Występował i nagrywał również z najlepszymi współczesnymi muzykami, takimi jak Simon Phillips, Steve Gadd, Frank Gambale, Steve Lukather, David Sanborn, Jeff Lorber, Ricky Lawson, Joe Sample i fusion band Planet X.
ERIC MARIENTHAL rozpoczął swoją profesjonalną karierę w 1980 roku u boku słynnego nowoorleańskiego trębacza Ala Hirta. Po powrocie do Los Angeles Eric został członkiem słynnego Chick Corea Elektric Band. Z zespołem tym nagrał 6 płyt i zdobył 2 nagrody Grammy. Do artystów z którymi występował należą m.in. Elton John, Barbara Streisand, Billy Joel, Stevie Wonder, Dionne Warwick, Burt Bacharach, Aaron Neville, Johnny Mathis, Dave Grusin, Lee Ritenour, George Duke, David Benoit, The Rippingtons, The Gordon Goodwin Big Phat Band, Patti Austin, Lou Rawls, David Lee Roth, The Yellowjackets, B. B. King, Ramsey Louis, B. B. King, Ramsey Louis, Patti Labelle, Olivia Newton-John, Marcus Miller, Michael McDonald i wielu innych.
STU MINDEMANN występował, koncertował i nagrywał z artystami z całego spektrum muzycznego, od legendy jazzu Branforda Marsalisa po ikonę folku Judy Collins, gwiazdę hip-hopu Anę Tijoux i Lyric Opera of Chicago. Często występuje na scenie z popularnym wokalistą jazzowym Kurtem Ellingiem, a także współpracował z Fareedem Haque, Glorią Estefan i wieloma innymi artystami. Stu prowadzi intensywną działalność koncertową na całym świecie, zarówno na scenie, jak i za kulisami, jako kompozytor, aranżer i producent.
MIKE STERN (USA), jeden z największych gitarzystów jazzowych swojego pokolenia, ma wyjątkową zdolność do grania z finezją i liryzmem Jima Halla, napędzającym swingiem Wesa Montgomery’ego i burzliwym, przesterowanym atakiem Jimiego Hendrixa. Dorastając w rejonie Waszyngtonu, Stern czcił wszystkich trzech nieśmiertelnych gitarzystów, a także tak potężnych gitarzystów bluesowych jak Albert i B.B. King. Aspekty tych wpływów można usłyszeć w jego grze na 18 płytach, które wydał jako lider lub w jego uznanej pracy sidemana dla Milesa Davisa, Billy’ego Cobhama, braci Brecker, Jaco Pastoriusa, Steps Ahead, Davida Sanborna, Blood, Sweat & Tears, Joe Hendersona i gwiazdorskiego zespołu Four Generations of Miles.
DENNIS CHAMBERS (USA) zaczął grać na perkusji w wieku czterech lat, a w wieku sześciu lat koncertował w nocnych klubach w Baltimore. W 1981 roku został zatrudniony przez Sugar Hill Label jako „perkusista domowy”. Dennis gra na wielu wydawnictwach Sugar Hill. W 1978 roku (w wieku 18 lat) dołączył do Parliament/Funkadelic i pozostał z nimi do 1985 roku. W 1986 roku dołączył do zespołu Johna Scofielda. Od tego czasu grał z większością głównych postaci muzyki jazz fusion. Ten amerykański perkusista, który nagrywał i występował z Johnem Scofieldem, George’em Duke’em, Brecker Brothers, Santaną, Johnem McLaughlinem, Niacinem, Mike’em Sternem, CAB, Gregiem Howe i wieloma innymi. Pomimo braku formalnego wykształcenia, Chambers stał się dobrze znany wśród perkusistów ze swojej techniki i szybkości. Chambers jest szczególnie ceniony za swoją zdolność do gry „w kieszeni”, ale może również rozciągać się bardzo daleko poza kieszeń, co jest również cechą charakterystyczną jego techniki. Chambers prezentuje potężny styl, który jest technicznie biegły, a jednocześnie bardzo muzykalny i zorientowany na groove. Może grać w wielu różnych gatunkach muzycznych, ale jest prawdopodobnie najbardziej znany ze swojej gry jazz-fusion, funk i muzyki latynoskiej, szybkich rąk i triol na bębnie basowym. Przez wiele lat wspomagał wielu młodych początkujących perkusistów, z których najbardziej znanym jest Tony Royster Jr.
LENI STERN (DE) została uznana za jedną z „50 najbardziej sensacyjnych gitarzystek wszech czasów” w jubileuszowym 50. numerze magazynu Guitar Player w 2017 roku, a publikacja trafnie nazwała ją „odkrywcą gatunku”. Przez ostatnie półtorej dekady Leni przeszła ewolucyjną drogę, łącząc swoje długo doskonalone współczesne brzmienie jazzowe z głęboko odczuwaną eksploracją stylów zachodnioafrykańskich. Prywatnie jest żoną Mika Stern’a.
BOB FRANCESCHINI (USA) rozpoczął karierę muzyczną, koncertując, nagrywając, pisząc, aranżując i produkując dla śmietanki artystów jazzowych, latynoskich, popowych, salsowych, funkowych, R&B i world music, takich jak George Benson, Woody Shaw, Kenny Kirkland, Chris Botti, Tower Of Power, Randy Brecker, Chaka Khan, Richard Bona, Jennifer Lopez i Paul Simon. Jego pierwszym poważnym doświadczeniem koncertowym i nagraniowym był zespół The Tom Browne Band, w którym występowali również Marcus Miller, Omar Hakim i Bobby Broom. Jest dobrze znany ze współpracy z gitarzystą Mikiem Sternem. Wciąż razem koncertują na całym świecie. Nagrał na ostatnich pięciu nominowanych do nagrody Grammy płytach Sterna.
CHRIS MINH DOKY (USA) po raz pierwszy wystąpił jako młody muzyk w Danii, ale – jeszcze jako nastolatek – przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie słynny gitarzysta jazzowy Mike Stern usłyszał, co potrafi i chciał tego brzmienia w swoim zespole. Wieść szybko się rozniosła. Wraz ze Sternem, Doky stanął obok takich nazwisk jak Brecker, Scofield, Mendoza, Sakamoto, Sanborn, Gurtu, Camilo i wielu, wielu innych, każdy z innym stylem i podejściem do konkretnego aspektu jazzu.
Podczas Drum Festu w 2010 roku wraz z Davem Wecklem wystąpił w Opolu we własnym solowym projekcie „Chris Minh Doky & The Nomads”.
EVANS (USA) jest światowej klasy saksofonistą i producentem, który zadebiutował na międzynarodowej scenie muzycznej w latach 80-tych z Milesem Davisem (w wieku 21 lat) i nagrał z nim 6 płyt. Doprowadziło to do koncertowania i nagrywania z takimi artystami jak John McLaughlin, Herbie Hancock i Mick Jagger. Od ponad 30 lat znajduje się na światowym firmamencie jazzowym gwiazd. Dziś, z 26 solowymi albumami na koncie, nagrodami Grammy i niezliczonymi kolaboracjami i trasami koncertowymi, Evans kontynuuje odkrywanie olśniewającej różnorodności przygód muzycznych jako pionierski bandleader, konsekwentnie zdobywając fanów na całym świecie.
GARY HUSBAND (GB) należy do rzadkiego grona muzyków, multiinstrumentalistów, jego ekspresja jest podzielona równo na perkusistę, pianistę i klawiszowca o międzynarodowej renomie. Jego klasyczne korzenie, poszukiwania i rozwój w obszarach improwizacji, jazzu i jazzu/fusion – nie wspominając o jego kadencji w popowych, rockowych, funkowych i bluesowych kręgach – są widoczne w odrębnej i daleko idącej osobowości muzycznej Gary’ego.
KEITH CARLOCK (USA) jest perkusistą, który nagrywał i/lub koncertował z takimi muzycznymi gigantami jak Sting, Toto, Diana Ross, The Blues Brothers, Richard Bona, Chris Botti, Oz Noy, Paula Abdul, Eros Ramazzotti, Michael Buble, by wymienić tylko kilku z nich. Był perkusistą kultowego jazz-rockowego zespołu Steely Dan przez ponad 20 lat. Występował z zespołem na każdej trasie koncertowej od 2003 roku, a jego pierwsze nagranie z nimi, „Two Against Nature”, zdobyło nagrodę Grammy za „Album Roku” w 2001 roku.
FELIX PASTORIUS (USA)- syn słynnego Jaco Pastoriusa określanego Hendrixem basu – od ponad dwóch dekad zajmuje czołowe miejsce na elektrycznym basie. Jest autorem książek o teorii muzyki. Basista w swoich zespołach Hipster Assassins i Social Experiment, koncertuje z Cindy Blackman Santana i Jeff Coffin’s Mutet, współpracował również z Yellowjackets, A$AP Rocky czy Onyx Collective.
Program festiwalu:
25.10 Rick Latham Trio LATHAM – ROBIN – SORATO
Sala Bankietowa Hotel Mercure 19:00
26.10 Dave Weckl/Tom Kennedy Project feat. Eric Marienthal, Stu Mindeman
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. F. Chopina w Opolu 19:00
26-27.10 Konkurs Young Drum Hero
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. F. Chopina w Opolu 10:00-16:00
27.10 Mike Stern Band feat. Dennis Chambers, Leni Stern, Bob Franceschini, Chris Minh Doky
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. F. Chopina w Opolu 19:00
28.10 Bill Evans and The Vansband Allstars feat. Keith Carlock,, Gary Husband, Felix Pastorius
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. F. Chopina w Opolu 19:00
*biografie muzyków pochodzą ze strony internetowej https://drumfest.blog