Opole świętuje Dzień Wolności i Praw Obywatelskich
Miejskie obchody 37. rocznicy wolnych wyborów w Polsce odbędą się wyjątkowo dzień przed 4 czerwca, z uwagi na Boże Ciało, które tym razem wypada w tym samym czasie. Wydarzenie organizuje Fundacja im. Romana Kirsteina oraz Miasto Opole.
Początek w samo południe, gdy na Placu Wolności odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów. Następnie od godz. 12:30 do 14:00 na ulicy Krakowskiej przed Centrum Dialogu Obywatelskiego zaplanowano wspólne malowanie logotypu Solidarności. Przez dwie godziny od 16:00 będzie można zwiedzać wystawę stałą „Śladami Czasu Nadziei”, która znajduje się w Izbie Pamięci Solidarności (ul. Damrota 1). Obchody zwieńczy koncert zespołu DWA razy DWA zatytułowany „Gramy Wolność”. Będzie to wspólne śpiewanie największych przebojów lat 80. w Klubokawiarni OPOL (ul. Krakowska 32).
Przypomnijmy, że w czerwcu 2019 roku prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski odsłonił tablicę ku czci bohaterów przemian ustrojowych w Polsce. W ten sposób spełniło się marzenie jednego z najważniejszych działaczy Solidarności w Opolu, Romana Kirsteina, który nie doczekał jednak tej doniosłej chwili.
Pamiątkowa tablica znajduje się w centralnym punkcie miasta przy pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.
Głosowanie z 4 czerwca 1989 przyniosło zdecydowane zwycięstwo opozycji solidarnościowej i jednocześnie druzgocącą porażkę komunistycznej władzy. Przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego zdobyli w pierwszej turze 160 na 161 mandatów poselskich przeznaczonych dla kandydatów bezpartyjnych.



![Wszystko zaczęło się 16 czerwca 1945 roku, czyli urodziny Odry Opole [BARDZO DUŻO ZDJĘĆ] tablica2 wizu](https://czasnaopole.pl/wp-content/uploads/2026/06/xtablica2-wizu-150x150.jpg.pagespeed.ic.sCR-9lqkjr.jpg)


![Opole stało się areną Inkluzywnej Gry Miejskiej [zdjęcia] b6e0ce52-6733-4e4c-8b52-9e7d4f43d1dc](https://czasnaopole.pl/wp-content/uploads/2026/06/xb6e0ce52-6733-4e4c-8b52-9e7d4f43d1dc-150x150.jpeg.pagespeed.ic.2kAFAgB8Cl.jpg)


