Opole świętuje Dzień Wolności i Praw Obywatelskich
4 czerwca to bardzo ważna data w polskiej historii. Dzisiaj świętujemy Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. Z tej okazji w Opolu zaplanowano sporo wydarzeń.
Przypomnijmy, głosowanie z 4 czerwca 1989 przyniosło zdecydowane zwycięstwo opozycji solidarnościowej i jednocześnie druzgocącą porażkę komunistycznej władzy. Przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego zdobyli w pierwszej turze 160 na 161 mandatów poselskich przeznaczonych dla kandydatów bezpartyjnych. Opole pamięta i pielęgnuje tradycję tamtych dni, po których Polska zaczęła wracać do cywilizowanej Europy. Harmonogram wydarzeń jest bardzo bogaty.
Obchody rozpoczną się w samo południe na Placu Wolności złożeniem kwiatów pod pomnikiem. Od 12:00 przez dwie godziny przy Centrum Dialogu Obywatelskiego na ulicy Krakowskiej odbywał się będzie Happening „S”, czyli polskiej drodze do wolności. droga do wolności. Uczestniczyć w nim będzie młodzież szkolna. Następnie zaplanowano malowanie logotypu Solidarności, natomiast od 15:00 do 17:00 zorganizowano warsztaty sitodruku (również na ulicy Krakowskiej). Będzie można sobie wydrukować t-shirt z autorskim wzorem, torbę, czy pamiątkową kartkę ze wzorem stworzonym przez młodych artystów. Od 12:30 do 15:30 będzie też można zwiedzać wystawę stałą w Izbie Pamięci Solidarności, która mieści się w kamienicy nad Centrum Dialogu Obywatelskiego (ul. Damrota 1).
Działania z okazji 4 czerwca realizowane są przez Fundację im. Romana Kirsteina i finansowane ze środków Miasta Opola. Ich zwieńczeniem będzie Gala Nagrody Wolności Miasta Opola, zaplanowana na godz. 17:00 w Teatrze Lalki i Aktora.
Z najnowszej historii przypomnijmy jeszcze, że w czerwcu 2019 roku prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski odsłonił tablicę ku czci bohaterów przemian ustrojowych w Polsce. „30 lat po pamiętnych wydarzeniach 4 czerwca spełniło się marzenie jednego z najważniejszych działaczy Solidarności w Opolu, Romana Kirsteina, a ja cieszę się, że mogłem w tym pomóc. Jedyne czego dzisiaj żałuję, to tego, że pan Roman nie doczekał tej doniosłej chwili” – mówił wtedy prezydent Wiśniewski.
Pamiątkowa tablica znajduje się w centralnym punkcie miasta przy pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Napis mówi wiele:
„Kiedyś śpiewaliśmy o niewoli, teraz o tym, co zrobić z wolnością” – Jacek Kaczmarski
„Wybory 4 czerwca 1989 roku przyniosły wolność, o którą walczyliśmy przez dwa wieki, najpierwz obcą, a potem rodzimą tyranią. Zwycięstwo kandydatów Komitetu Obywatelskiego, ludzi Solidarności, ruszyło lawinę demokratycznych przemian. Wyrwało Polskę z kajdan niewoli, zerwało Żelazną Kurtynę, obaliło Berliński Mur i przyniosło koniec komunistycznej dyktatury w Europie. Piętnaście lat później Polska dołączyła do Unii Europejskiej.”
W 30. rocznicę wielkiego zwycięstwa, Bohaterom tamtych wydarzeń – wdzięczni OPOLANIE.