Opole szykuje się na iście paradne obchody Święta Wojciechowego

Święto Wojciechowe rokrocznie ściąga do Opola tłumy uczestników. Obchody poświęcone patronowi Opola – świętemu Wojciechowi zaplanowane na 4 maja rozpoczną się w samo południe spektaklem oraz paradą historyczną.

Święty Wojciech, biskup Pragi oraz późniejszy patron Polski, przebywał w Opolu około 985 roku. Wtedy tez narodziła się legenda dotycząca studni z świętą wodą o cudownych właściwościach, która do dziś znajduje się obok kościoła jego imienia. Biskup praski stojąc na wzgórzu udzielał chrztu, gdy nagle zabrakło mu wody do obrzędu. Uderzył swoim pastorałem w ziemię, a u jego stóp wypłynęło źródełko krystalicznej wody.

Przez całe wieki opolanie wierzyli, że woda ze źródła leczy różne dolegliwości: dodaje urody, poprawia tembr głosu, pomaga w chorobach gardła, a nawet że chroni od plotek i pomówień oraz wzmacnia więzi małżeńskie. Jednak można było z niego korzystać tylko raz w roku.

Już w X wieku w miejscu kazań świętego Wojciecha wybudowano świątynię. Pełniła ona rolę kościoła parafialnego, a następnie przeszła w ręce zakonu dominikanów. Dziś parafia pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej i świętego Wojciecha nazywana przez mieszkańców „kościołem na górce” jest jednym z najbardziej tajemniczych i chętnie odwiedzanym zabytkiem Opola. Studnia została odrestaurowana a swój współczesny wygląd zawdzięcza dwóm opolskim artystom: Marianowi Molendzie i Witowi Pichurskiemu.

Pamięć o świętym Wojciechu, który zginął jako męczennik w 997 roku podczas misji chrystianizowania północnych terenów Polski przetrwała w wielu miejscach, jednak w naszym mieście była szczególnie żywa. Hucznie celebrowano Dni Wojciechowe, które były miejskim świętem organizowanym również w czasach reformacji, gdy Opolem rządzili (nie oddający kultu świętym) protestanci.

To właśnie u podnóża schodów prowadzących do „kościoła na górce” widowiskiem historycznym w wykonaniu Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora zainaugurowane zostaną obchody. Główną część imprezy w pięknym otoczeniu przy Zamku Górnego rozpocznie koncert zespołu Furda. Na odwiedzających jarmark średniowieczny będą czekać liczne warsztaty, stoiska gdzie będzie można skosztować potraw z epoki, kuźnia kowala czy szkoła walki na miecze. Nie zabraknie różnorodnych pokazów rzemiosła oraz animacji zgodnych z duchem czasów świętego Wojciecha, a najmłodsi będą mogli wziąć udział w dwóch spektaklach walizkowych w wykonaniu Fundacji Excalibur.

 

 

Najnowsze artykuły