Opole upamiętni 100. rocznicę Cudu Nad Wisłą

Most w ciągu ulicy Niemodlińskiej będzie nosił imię Bitwy Warszawskiej 1920. Taką decyzję podczas sesji w lipcu podjęła Rada Miasta. Oficjalne uroczystości już w sobotę 15 sierpnia o 10:00.

Bitwa Warszawska była decydującą o losach wojny polsko-bolszewickiej. Trwała od 13 do 25 sierpnia. Wszyscy spodziewali się klęski wojsk dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego, jednak mimo to oddziały Wojska Polskiego zdołały odepchnąć i pokonać nacierającą Armię Czerwoną.

Dla politycznych planów bolszewików rewolucja w Polsce była koniecznym etapem na drodze do faktycznego celu, jakim była rewolucja w Niemczech i w kolejnych krajach Europy Zachodniej. Gdyby nie udało się obronić Warszawy, Polska Republika Rad stałaby się faktem. Upadek Polski pociągnąłby za sobą upadek państw bałtyckich, zachwianie systemu wersalskiego w Europie i próbę przeniesienia rewolucji na zachód. Obrona Warszawy zapobiegła bolszewizacji Europy.

Dla polskiego społeczeństwa zwycięstwo w wojnie z Rosją sowiecką miało znaczenie moralne. Był to pierwszy od 220 lat sukces Polski na arenie międzynarodowej i pierwsza od 220 lat wojna wygrana samodzielnie przez armię polską. Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara D’Abernon bitwa warszawska była jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata.

Nie jest to pierwszy przykład honorowania Bitwy Warszawskiej w naszym mieście. W Opolu swoje ulice mają Józef Haller czy Władysław Sikorski, którzy u boku Józefa Piłsudskiego dowodzili oddziałami Wojska Polskiego.

Przypomnijmy, że most na ulicy Niemodlińskiej został oddany do użytku w 2018 roku. Kluczowym zadaniem budowniczych było zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Budowa nowej przeprawy nad Kanałem Ulgi kosztowała ponad 32 miliony złotych.

Najnowsze artykuły