Opole w rankingu szczęśliwych miast

Według najnowszego raportu „Barometru Rozwoju Miast 2024” opracowanego przez Fundację Łódź, pierwszy Think Tank miejski w Polsce, Opole uzyskało wysokie 5. miejsce wśród najlepiej rozwijających się miast w kraju. Przed nami tylko: Kraków, Gdańsk, Wrocław i Poznań.

Stolica województwa może pochwalić się dobrymi rezultatami w najważniejszych obszarach. Szczególne powody do zadowolenia dotyczą zarządzania miastem i partycypacji w tym względzie mieszkańców. Tutaj Opole jest prawie na samym szczycie, zajmując drugie miejsce. Miasta, które mają najwięcej do zrobienia to Kielce, Łódź oraz Białystok.

Autorzy projektu pokusili się również o sporządzenie rankingu szczęśliwych miast, a właściwie miast, których mieszkańcy odczuwają najwyższy poziom pozytywnych doświadczeń, najniższy poziom negatywnych doświadczeń, wskazują na dobrą atmosferę, dynamizujący się rozwój miasta, wysoką estetykę, dobrą atmosferę, poziom życia itp. Tutaj Opole jest również na wysokim, piątym miejscu i wyprzedzają nas te same cztery ośrodki. Podobnie jak w zestawieniu dotyczącym miast preferowanych do zamieszkania i życia, w którym znowu na szczycie jest Kraków.

Ocena szczęśliwości miast w części oparta była na metodyce stosowanej przez Instytut Gallupa. Zakłada ona zmiany odczuwanego szczęścia przez pryzmat pozytywnych i negatywnych doświadczeń, z jakimi mieszkańcy mieli do czynienia w ostatnich dniach. Badania przeprowadzone na przełomie marca i kwietnia tego roku wskazują, że najwięcej powodów do uśmiechu i radości mają mieszkańcy Rzeszowa, ale tuż za nimi są Opolanie.

– „Barometru Rozwoju Miast 2024” obrazuje dynamikę rozwoju miast w całej ich złożoności, która obejmuje takie obszary, jak społeczna i środowiskowa baza rozwoju, dobrostan mieszkańców, perspektywy utrzymania się w danym mieście oraz zarządzanie i współzarządzanie miastem. Choć badaniu poddano 20 miast, to do analizy uwzględniono 19. Warszawa bowiem, jako miasto stołeczne, dysponuje tak wieloma elementami specyficznymi, że mogłoby to wpływać na zniekształcenie wyników. Projekt jest obecnie najszerszym i najbardziej kompleksowym podejściem do analizy rozwoju miast w Polsce – tłumaczy Zbigniew Michalski z Fundacji Łódź.

Najnowsze artykuły