Opole wspiera seniorów. Konsultacje nowego programu

Ruszyły konsultacje z organizacjami pozarządowymi, Opolską Radą Działalności Pożytku Publicznego oraz innymi uprawnionymi podmiotami projektu uchwały w sprawie przyjęcia Programu Polityki Senioralnej Miasta Opola na lata 2023-2025 pn. ,,Opole wspiera seniorów”.

Jak zaznaczają przedstawiciele Ratusza, polityka senioralna jest jednym z najważniejszych elementów polityki społecznej Miasta Opola. By skutecznie działać na rzecz tej grupy mieszkańców, opracowano Program Polityki Senioralnej Miasta Opola na lata 2018-2022 „Opole Seniorom”, który został uchwalony przez Radę Miasta Opola w 2017 r.  Był to  pierwszy w historii samorządu Opola dokument ujmującym w sposób kompleksowy kwestie senioralne. Program zakładał realizacje kompleksowych działań prowadzonych we współpracy ze środowiskiem lokalnym, którego celem było wsparcie samodzielnego i godnego życia starszych mieszkańców Opola.

Mamy świadomość wyzwań wynikających z procesu starzenia się społeczeństwa i jako miasto  wychodzimy naprzeciw zmieniającym się potrzebom najstarszych mieszkańców i ich rodzin – zaznacza Mateusz Szpryngiel z Wydziału Polityki Społecznej UM. – Od kilkunastu lat podejmowane są rozmaite działania ukierunkowane na zapewnienie godnego starzenia się poprzez poprawę jakości życia oraz tworzenie warunków do aktywności zawodowej i społecznej osób starszych – dodaje.

W mieście działa wiele instytucji i narzędzi, które mają wspierać seniorów w różnych aspektach życia, pomagać ułatwiać diagnozowanie ich potrzeb i zainteresowań oraz umożliwiać rozwój. Dzieje się to poprzez funkcjonowanie m.in. Centrum Informacyjno – Edukacyjnego ,,Senior w Opolu” oraz Centrum Aktywizacji Społecznej, Rady Seniorów Miasta Opola czy Domów Dziennego Pobytu. Opolanie są beneficjentami karty Opolski Senior oraz Koperty Życia. Miasto dofinansowuje także transport specjalistyczny, realizuje programy polityki zdrowotnej, ale też stwarza przestrzeń do integracji np. w ramach Opolskich Dni Seniora.

W 2019 roku Opole otrzymało certyfikat Światowej Organizacji Zdrowia WHO ,,Miast Przyjaznych Starzeniu”. Światowa sieć „Miast Przyjaznych Starzeniu” skupia miasta różnej wielkości, znajdujące się w różnych częściach świata. Miasta łączy podobne podejście do polityki senioralnej – realizują szeroko rozumiane działania, mające na celu podniesienie jakości życia Seniorów. Członkostwo w sieci jest formą docenienia przez WHO miast i ich dotychczasowych działań w obszarze polityki senioralnej, a przez umożliwienie wymiany dobrych praktyk- realizowanych na rzecz poprawy jakości życia seniorów – także i motywacją do kontynuowania działań.

Celem głównym Programu Polityki Senioralnej Miasta Opola na lata 2023-2025 pn. ,,Opole wspiera Seniorówjest projektowanie przestrzeni oraz tworzenie produktów i usług uwzględniających potrzeby zróżnicowanych wiekowo grup mieszkańców. Prowadzenie skutecznej polityki senioralnej opartej na aktywizacji, opiece, poszanowaniu godności, dialogu i partycypacji społecznej.

Podczas prac nad programem opracowaliśmy tzw. ,,7 -kę dla Opola”, która stanowić będzie trzon zasad polityki senioralnej na lata 2023-2025 oraz wyznacza kierunki działań jakimi będziemy się kierować w prowadzonej polityce senioralnej. Starzenie się społeczności to kwestia, która dotyczy wszystkich organizacji i instytucji działających na terenie miasta, stąd by osiągnąć pozytywną zmianę niezbędna jest i będzie współpraca samorządu z partnerami gospodarczymi, społecznymi, publicznymi, pozarządowymi – wyjaśnia Szpryngiel.

Konsultacje ws. programu  realizowane będą w dwóch etapach: etap 1, obejmujący konsultacje z organizacjami pozarządowymi od dnia 1 grudnia 2022 r. do 8 grudnia 2022 r.; etap 2, obejmujący konsultacje z Opolską Radą Działalności Pożytku Publicznego do dnia 18 grudnia 2022 r.

Etap 1. konsultacji realizowany jest w formach: pisemnego, w tym elektronicznego przekazywania opinii (korespondencyjnie na adres: Urząd Miasta Opola, Wydział Polityki Społecznej ul. Budowlanych 4, 45-005 Opole do 8 grudnia 2022 r. do godz. 15.30; mailowo na adres: ps@um.opole.pl do 8 grudnia 2022 r. do godz. 24.00) oraz  punktu  konsultacyjnego  dostępnego  pod  numerem  telefonu 77- 44-35-779  w godz. od 7.30 do 14.00 w każdy dzień roboczy Urzędu Miasta Opola.

Etap 2. konsultacji realizowany jest w formie opiniowania projektu uchwały przez Radę.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Internetowej Miasta Opola pod linkiem: https://www.opole.pl/dla-mieszkanca/konsultacje-programu-polityki-senioralnej-miasta-opola-na-lata-2023-2025-opole

Najnowsze artykuły