Opole wychodzi naprzeciw „dzikich mieszkańców”

Miasta stają się z czasem atrakcyjnym miejscem do zamieszkania nie tylko dla ludzi, ale i dzikich zwierząt. Dlatego też miasto Opole wyszło naprzeciw także i tym „mieszkańcom”.

Parki i lasy przypominają często zwierzętom naturalne schronisko, a budynki z kolei skaliste zbocza, czy szczeliny. Dlatego też ptaki bardzo często tworzą gniazda na balkonach, czy dachach bloków. Bliskość ludzka nie jest dla nich problemem, a wręcz przeciwnie, bowiem często mają łatwy dostęp do pokarmu, ale i schronienie przed wiatrem.

Mając na celu dbanie o warunki buty dzikich zwierząt w Opolu, miasto co jakiś czas montuje dla nich różnego rodzaju schronienia. W 2019 roku zamontowano 60 budek lęgowych dla pustułek, co zapewni im miejsce rozrodu, schronienia, jak i zimowania. W całym mieście mamy około 730 budek lęgowych dla ptaków, 12 karmników i 5 poideł, 130 budek dla nietoperzy, 10 budek dla wiewiórek, czy 26 hoteli i domków dla owadów.

Pod koniec grudnia zakupiono dodatkowe wyposażenie dla zwierząt. Budki, czy domki montowane będą na terenach zieleni miejskiej i uzupełnią już istniejące tereny. Pojawią się także w nowopowstałym Parku 800-lecia. Jesienią zamontowane zostaną z kolei domki dla jeży, co zapewni im bezpieczne zimowanie.

Poniżej zamieszczamy także lokalizacje montowania nowego wyposażenia:

Budki dla wiewiórek Skwer przy ul. Wrocławskiej
Skwer na Pl. Jana Kazimierza
Skwer przy ul. Wrocławskiej koło Kanału Ulgi
Park Nadodrzański
Park Miejski na Wyspie Bolko
Skwer przy ul. Wrocławskiej
Domki zimowe dla jeży Skwer przy ul. Wrocławskiej koło Kanału Ulgi
Park Zaodrze
Teren rekreacyjno-sportowy przy ul. Dambonia
Park Nadodrzański
Park Miejski na os. Armii Krajowej
Park Miejski na Wyspie Bolko
Park 800-lecia
Karmniki dla ptaków Skwer przy ul. 1 Maja
Skwer na Pl. Kazimierza – ul. Ściegiennego
Park 800-lecia
Skwer przy ul. Koszyka

 

Najnowsze artykuły