Opole zmierza w kierunku Islandii

Załoga jachtu „Opole”  wyruszyła w ekspedycję dookoła Islandii „Opole Around Iceland”. Celem rejsu, stanowiącego duże wyzwanie dla załogi 10-metrowego jachtu, jest nie tylko okrążenie wyspy, ale również przekroczenia koła podbiegunowego.

W planach jest dużo zwiedzania. Zaczynając od Norwegii planujemy zwiedzić półkę skalną w Preikestolen i zamkniętą już elektrownię wodną we Flørlinad nad Lysenfjorden – mówi Andrzej Kopytko, kapitan „Opola” i pomysłodawca wyprawy. – Następnie wzgórza, skały oraz pastwiska Szetlandów i Wysp Owczych, czy w końcu lodowce i wulkany Islandii. Natomiast to, na co liczymy najbardziej, to zobaczenie przyrody, wielorybów, orek, fok oraz ptactwa zasiedlającego Islandię – dodaje kapitan.

Trasa całego rejsu to ponad 4000 mil morskich (7000km). Najpierw morze Bałtyckie, Akwen Skagerraku i Kattegatu, a następnie wyjście na okryte złą sławą morze północne i sam północny Atlantyk. Planowane zakończenie rejsu i powrót do portu w Gdańsku nastąpi z końcem sierpnia.

Rejs jest zorganizowany etapowo, każda z ekip biorąca udział w ekspedycji odpowiada za przygotowanie swojego etapu rejsu, w tym odpowiednie przygotowanie jachtu oraz niezbędne zapasy. Co ciekawe, w czwartym etapie rejsu z Havn (Islandia) do Reykjaviku jacht poprowadzi Joanna Pajkowska, jedna z najlepszych polskich żeglarek, która jako pierwsza Polka opłynęła świat samotnie na jachcie żaglowym bez zachodzenia do portów.

Projekt „Opole Around Iceland” został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Opola. Patronem rejsu jest Pomorski Związek Żeglarski i portal Żeglarski.info.

FOT. Andrzej Kopytko/FB

Najnowsze artykuły