Opole zmierza w kierunku Smart City

Wiceprezydent Małgorzata Stelnicka reprezentowała Opole podczas 10. edycji Smart City Forum. W Warszawie dyskutowano na temat przyjaznego miasta i wyzwań stojących przed współczesnymi samorządami.

Smart City to międzynarodowy trend, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i skupia coraz szersze grono zainteresowanych. Debata o przyjaznych miastach na Smart City Forum była doskonałą okazją, by w gronie reprezentującym samorząd, biznes i innowacje porozmawiać o rozwiązaniach, jakie można zastosować w polskich miastach, by lepiej radzić sobie ze wszystkimi współczesnymi wyzwaniami.

W debacie o przyjaznych miastach wzięli udział obok Małgorzaty Stelnickiej także: Krystyna Danilecka-Wojewódzka (prezydent Słupska), Jerzy Muzyk (wiceprezydent Krakowa), Jacek Sutryk (prezydent Wrocławia), Tadeusz Truskolaski (prezydent Białegostoku), a także eksperci Paweł Karłowski (LUG Light Factory) i Sławomir Palczewski (Nokia).

W panelu przedstawiciele samorządów dzielili się doświadczeniami swoich miast i podejmowanymi przez nie działaniami. Mówiono o przyjaznej, otwartej i dostępnej dla wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej, ale również o potrzebie tworzenia kultury innowacji w mieście. Dyskutowano o m.in. o innowacyjności, inteligentnym zarządzaniu zasobami infrastruktury, wygodnymi i bezpiecznymi płatnościami za usługi miejskie, sharing economy, czy bezpieczeństwie publicznym.

Wiele miejsca poświęcono także ekologii, a wśród poruszonych zagadnień były m.in.:  wymiana źródeł ogrzewania, czyste powietrze, ekologiczny transport, energetyka, ograniczanie ilości odpadów, tworzenie zielonych stref i łąk kwietnych.

– Dużo miejsca poświęcono na kwestię czystego powietrza, bo to problem w zasadzie wszystkich miast w Polsce – mówi wiceprezydent Stelnicka. – Walka ze smogiem to duże wyzwanie dla samorządów. Chcemy podnosić jakość życia w mieście przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i to był główny temat dyskusji.

Przez dwa dni Forum wzięło w nim udział 600 uczestników – przedstawicieli samorządów, administracji centralnej, biznesu oraz organizacji pozarządowych.

Na zdjęciu wiceprezydent Małgorzata Stelnicka (czwarta z lewej) wraz z przedstawicielami innych samorządów na konferencji w Warszawie. Fot. www.mmcpolska.pl

Najnowsze artykuły