Opole życzliwe jest na co dzień

21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. W Opolu jednak nie wystarczy tylko jeden dzień na to, by pamiętać o miłych słowach. Od 2019 roku Urząd Miasta pod honorowym patronatem prezydenta miasta Opola organizuje kampanię ,,Opole w Rytmie Życzliwości”. To okazja by przypomnieć o wielu społecznych inicjatywach, które promują życzliwość wśród ludzi.

Kampania ma na celu rozpowszechnianie życzliwej postawy społecznej wobec innych oraz powstrzymanie mowy nienawiści. Jest to kontynuacja inicjatywy o podobnej nazwie : “Miesiąc życzliwości”, którym był maj. Działalność została poszerzona i z tej okazji co miesiąc prowadzone są liczne akcje edukacyjne i nie tylko.

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć w ramach kampanii jest tzw. lekcja życzliwości, która ma miejsce w opolskich szkołach podstawowych i przedszkolach. Dzieci przez 45 minut uczą się o tym, kim jest życzliwa osoba oraz jak ważne jest mówienie miłych słów drugiemu człowiekowi. Oprócz tego najmłodsi biorą udział w wielu grach i zabawach.

Odwiedziliśmy wiele szkół podstawowych oraz przedszkoli. Wspólnie rozmawialiśmy o tym, czym jest życzliwość. Dzieci bawiły się też w rzucanie piłeczki, każdy kto rzucił do danej osoby, mówił jej miłe słowo. Wspólnie także malujemy obrazy, które symbolizują życzliwe postawy. Zawsze mamy dla nich niespodzianki w postaci upominkówmówi Katarzyna Mazurek z Wydziału Polityki Społecznej UM Opola

Do akcji dołączyła także Komenda Miejska policji w Opolu. Wraz z organizatorami funkcjonariusze rozmawiają z dziećmi o bezpiecznej drodze do szkoły.

“Opole w rytmie życzliwości” wspiera także Rada Seniorów Miasta Opola, która również odwiedza dzieci w opolskich szkołach. Jednym z elementów kampanii jest poszerzanie świadomości o osobach starszych i niepełnosprawnych. W mieście realizowany jest także konkurs pn. “Miejsca przyjazne seniorom i osobom niepełnosprawnym”, w którym nagradzane i wyróżniane są instytucje i podmioty posiadające udogodnienia dla osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Jednymi z największych wydarzeń dedykowanych osobom niepełnosprawnym były inicjatywy ,,Jesteśmy Razem” oraz ,,Bezpieczne Opole”, mające na celu integracje pokoleniową połączoną z edukacją o bezpieczeństwie.

Życzliwość bez wątpienia odgrywa ważną rolę w codziennym życiu każdego człowieka. Przychylne nastawienie do świata, uśmiech, miłe słowo, uprzejmy gest, potrafią wprowadzić w dobry nastrój oraz sprawić, że ludziom wokół żyje się lepiej – dodaje Mazurek

Oprócz tego w opolskim ratuszu podpisano “Dekalog Życzliwości”, pod którym podpisy złożyły władze miasta oraz przedstawiciele kilkunastu szkół podstawowych.

Niewątpliwie ważnym elementem promującym kampanię był plebiscyt na maskotkę, która w Opolu symbolizuje dobre serce i miłe słowa. Nagrodę otrzymała Paulina Wien, która stworzyła Tolę, białego niedźwiadka, który stał się oficjalną maskotką towarzyszącą wielu wydarzeniom w Opolu promującym postawy życzliwości.

Na potrzeby kampanii przygotowano specjalny spot, promujący życzliwe postawy. Udział wzięli mieszkańcy Opola oraz władze miasta

Jakub Koziarz

Dziennikarz, autor tekstów, zajmuje się fotografią, realizacją wideo oraz montażem filmów. W Czasie na Opole zajmuje się tematami kulturalnymi, tj. promocją wydarzeń miejskich oraz ich relacjonowaniem.

Najnowsze artykuły