REKLAMA

REKLAMA

Opole życzliwe jest na co dzień

21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. W Opolu jednak nie wystarczy tylko jeden dzień na to, by pamiętać o miłych słowach. Od 2019 roku Urząd Miasta pod honorowym patronatem prezydenta miasta Opola organizuje kampanię ,,Opole w Rytmie Życzliwości”. To okazja by przypomnieć o wielu społecznych inicjatywach, które promują życzliwość wśród ludzi.

Kampania ma na celu rozpowszechnianie życzliwej postawy społecznej wobec innych oraz powstrzymanie mowy nienawiści. Jest to kontynuacja inicjatywy o podobnej nazwie : „Miesiąc życzliwości”, którym był maj. Działalność została poszerzona i z tej okazji co miesiąc prowadzone są liczne akcje edukacyjne i nie tylko.

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć w ramach kampanii jest tzw. lekcja życzliwości, która ma miejsce w opolskich szkołach podstawowych i przedszkolach. Dzieci przez 45 minut uczą się o tym, kim jest życzliwa osoba oraz jak ważne jest mówienie miłych słów drugiemu człowiekowi. Oprócz tego najmłodsi biorą udział w wielu grach i zabawach.

Odwiedziliśmy wiele szkół podstawowych oraz przedszkoli. Wspólnie rozmawialiśmy o tym, czym jest życzliwość. Dzieci bawiły się też w rzucanie piłeczki, każdy kto rzucił do danej osoby, mówił jej miłe słowo. Wspólnie także malujemy obrazy, które symbolizują życzliwe postawy. Zawsze mamy dla nich niespodzianki w postaci upominkówmówi Katarzyna Mazurek z Wydziału Polityki Społecznej UM Opola

Do akcji dołączyła także Komenda Miejska policji w Opolu. Wraz z organizatorami funkcjonariusze rozmawiają z dziećmi o bezpiecznej drodze do szkoły.

„Opole w rytmie życzliwości” wspiera także Rada Seniorów Miasta Opola, która również odwiedza dzieci w opolskich szkołach. Jednym z elementów kampanii jest poszerzanie świadomości o osobach starszych i niepełnosprawnych. W mieście realizowany jest także konkurs pn. „Miejsca przyjazne seniorom i osobom niepełnosprawnym”, w którym nagradzane i wyróżniane są instytucje i podmioty posiadające udogodnienia dla osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Jednymi z największych wydarzeń dedykowanych osobom niepełnosprawnym były inicjatywy ,,Jesteśmy Razem” oraz ,,Bezpieczne Opole”, mające na celu integracje pokoleniową połączoną z edukacją o bezpieczeństwie.

Życzliwość bez wątpienia odgrywa ważną rolę w codziennym życiu każdego człowieka. Przychylne nastawienie do świata, uśmiech, miłe słowo, uprzejmy gest, potrafią wprowadzić w dobry nastrój oraz sprawić, że ludziom wokół żyje się lepiej – dodaje Mazurek

Oprócz tego w opolskim ratuszu podpisano „Dekalog Życzliwości”, pod którym podpisy złożyły władze miasta oraz przedstawiciele kilkunastu szkół podstawowych.

Niewątpliwie ważnym elementem promującym kampanię był plebiscyt na maskotkę, która w Opolu symbolizuje dobre serce i miłe słowa. Nagrodę otrzymała Paulina Wien, która stworzyła Tolę, białego niedźwiadka, który stał się oficjalną maskotką towarzyszącą wielu wydarzeniom w Opolu promującym postawy życzliwości.

Na potrzeby kampanii przygotowano specjalny spot, promujący życzliwe postawy. Udział wzięli mieszkańcy Opola oraz władze miasta