Opolscy śledczy rozbili mafię narkotykową [ZDJĘCIA]

Zatrzymano 6 mężczyzn, w tym jednego na gorącym uczynku, zabezpieczona została broń z ostrą amunicją oraz ponad 100 tys. złotych w gotówce. Oto efekt pracy kryminalnych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, którzy rozbili dużą grupę przestępczą.

W zadanie zaangażowani byli opolscy poszukiwacze, a także policjanci z Nysy oraz Brzegu. Dzięki wielomiesięcznej, pracy zatrzymano lidera oraz członków grupy przestępczej, mającej handlować narkotykami. Jak wynika z ustaleń policjantów, na przestępczym procederze zyski grupy mogły sięgać nawet 1 500 000 złotych.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu wpadli na trop handlarzy narkotyków w połowie ubiegłego roku. Podejrzewali, że w grę wchodzą duże ilości niebezpiecznych i silnie uzależniających substancji. Miała to być głównie amfetamina, choć z materiałów operacyjnych wynikało, że także kokaina. W miarę prowadzonego śledztwa okazało się, że jest to zaplanowana i koordynowana na szeroką skalę przestępcza działalność.

Musiał więc być także lider tej szajki, a każda z zaangażowanych osób ma przypisane role, a z przestępstwa uczynili sobie stałe źródło dochodu. Kryminalni wiedzieli również, że przy tak dużych ilościach amfetaminy musi na terenie Opolszczyzny funkcjonować laboratorium tego narkotyku.

Wspólna, zakrojona na szeroką skalę realizacja nastąpiła pod koniec maja. Kryminalni oraz poszukiwacze z komendy wojewódzkiej przy wsparciu policjantów z Nysy oraz Brzegu zatrzymali 5 mężczyzn w wieku od 24 do 39 lat. Wszyscy to mieszkańcy Opolszczyzny. Ostatni, 39-letni członek grupy, wpadł na gorącym uczynku w zasadzkę. Przemycał z Holandii kokainę. W samochodzie miał ponad 200 gramów tej substancji. To mieszkaniec województwa warmińsko-mazurskiego. W wyniku przeszukań na terenie Olsztyna policjanci zabezpieczyli kilka kilogramów półproduktów do produkcji amfetaminy. W mieszkaniu zatrzymanego znaleźli także broń palną z ostrą amunicją.

Podczas przeszukania mieszkania 39-letniego mieszkańca powiatu nyskiego policjanci potwierdzili wcześniejsze podejrzenia. To tam było ukryte laboratorium amfetaminy. Policjanci zabezpieczyli niemal 100 ml płynnej amfetaminy, z której można wyprodukować kilogram narkotyku. Dodatkowo znaleźli około 3 kilogramy gotowych do sprzedaży substancji – w tym amfetaminę, kokainę oraz 2CMC (chemikalia mogące wywołać takie efekty, jak np. euforia, zwiększona energia i czujność). Łączna wartość zabezpieczonych substancji przekracza 600 000 złotych. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli dodatkowo ponad 100 000 złotych w gotówce.

– Z zebranego materiału dowodowego wynika, że członkowie rozbitej grupy mogli wprowadzić na czarny rynek nawet 50 kilogramów amfetaminy, a zyski grupy sięgnęły nawet 1 500 000 złotych. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej za co grozi do 8 lat więzienia. 34-letniemu mieszkańcowi powiatu brzeskiego policjanci udowodnili kierowanie grupą. Tutaj kara sięga nawet 10 lat więzienia – informuje Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Sprawa wciąż ma charakter rozwojowy i pracujący nad nią policjanci nie wykluczają rozszerzenia zarzutów lub dalszych zatrzymań.

Najnowsze artykuły