Opolski Festiwal Fotografii już w październiku

Jak ważna jest obecność fotografa? Przekonamy się podczas 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii, który rusza już w październiku. Podczas konferencji zapowiedziano, że start 11. OFF przypada na 8 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godz. 17:30.

– Opolski Festiwal Fotografii ma to do siebie, że zawsze jest niepowtarzalny. Fotografia ma taką niezwykłą siłę, a w dzisiejszych czasach, dodatkowo wzmocnioną przez media społecznościowe. Jest najlepszym komentarzem, ona często opisuje albo przywołuje pewne rzeczy w sposób wyraźny – opowiada prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. – Jestem przekonany, że to będzie niezwykle doświadczenie i warto uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu do końca. Festiwal to nie tylko galeria, ale także wiele momentów i emocji, które się przy tym dzieją – dodaje.

Tematem festiwalu jest „Obecność”, a ma potrwać do 28 listopada. Od jego powstania większość wystaw jest zdominowana przez fotografię dokumentalną. Tak też tym roku czeka nas aż dwadzieścia wystaw fotograficznych, w tym swój wernisaż będzie miał laureat konkursu „Pokaż się”.

– Ten festiwal będzie niezwykły! Cieszy nas to, że jedenasty raz z rzędu możemy organizować przy pomocy z miastem nasz festiwal, a artyści z chęcią zawsze wracają do Opola by w nim uczestniczyć – zapewnia pomysłodawca Opolskiego Festiwalu Fotografii Michał Grocholski. – Fotograf jest świadkiem, bez obecności fotografa w danym miejscu nie powstanie fotografia. Dlatego też na ten rok zdecydowaliśmy o tematyce obecności – zdradza.

Podczas wydarzeń będziemy poznawać ważną rolę postaci fotografa oraz zmagania, z którymi się zmierza.

– Fotograf zawsze musi być tu i teraz, a to jest piękne w tym zawodzie. Często jesteśmy w centrum, gdzie dzieje się historia. To także wada tego zawodu, ta obecność przez przerażające momenty – dodaje Michał Grocholski.

Opolski Festiwal Fotografii to nie tylko wystawy, ale także warsztaty i oraz dwanaście spotkań autorskich z wyjątkowymi ludźmi m.in. Chris Niedenthal, Katarzyna Sagatowska, Franciszek Lepich, Patryk Bułhak, Jakub Kamiński.

Warsztaty odbędą się 9 października w Galerii Sztuki Współczesnej. Należy jednak się spieszyć, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona .

– Warsztaty są dla osób, które chciałyby zrobić fotografię własnoręcznie – mówi pomysłodawca Opolskiego Festiwalu Fotografii Sławoj Dubiel. – Sami skonstruujemy aparaty, a następnie tymi aparatami będziemy robić zdjęcia. Uczestnicy będą mogli poznać prostotę procesu fotografii otworkowej – dodaje.

Więcej informacji oraz program 11 Opolskiego Festiwalu Fotografii znajdziecie: TUTAJ