Opolski Festiwal Podróżniczy przeniesie w nieznane i dalekie strony świata

Od wtorku do niedzieli (22-27.11) Opole gościć będzie podróżników. Sześć dni pełnych niezwykłych opowieści i relacji z odległych stron opowiadanych przez arcyciekawych prelegentów. Spotkaniom będą towarzyszyły konkursy z nagrodami. Na wszystkie spotkania podczas ósmej edycji tego wydarzenia wstęp wolny.

17 spotkań z podróżnikami którzy przemierzyli m.in.: Saharę, Amazonię, góry Kirgistanu, fińską tajgę, Szwecję czy Iran. Nie zabraknie relacji z podróży po Ukrainie sprzed wojny oraz reporterskiego spotkania z terenów przygranicznych z Białorusią. Dla wszystkich, którzy nie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu osobiście odbędą się transmisje on-line na FB Opolski Festiwal Podróżniczy. Spotkania odbędą się w następujących lokalizacjach: filia nr 4 MBP Opole, sala kameralna NCPP oraz SCK w Opolu. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Opolski,  Opolski Festiwal Nauki oraz Opolska Grupa Podróżnicza. Pełny program festiwalu znajduje się na FB Opolskiego Festiwalu Podróżniczego.

Poniżej zapowiedzi niektórych ze spotkań:

W środę (23.11) wystąpi Grupa Wyprawowa Horyzont. To grupa przyjaciół, którzy od dwóch dekad zwiedzają Azję, a w tym czasie towarzyszy im Łada Niva. Tym razem wybrali się na wyprawę do orientu „Przez Turcję, Gruzję do Iranu”. Pełna przygód i niesamowicie barwna wyprawa dojrzałych   facetów zostanie przybliżona opolanom. Spotkanie o godz. 18.00 w sali kameralnej NCPP.

W czwartek (24.11) do Ekwadoru zabiera prof. Janusz Słodczyk. Trasa podróży wiodła przez deszczowe lasy Amazonii, wulkany pasma Sierra i legendarne wyspy Galapagos. Spotkanie o godz. 19.00 w sali kameralnej NCPP.

W piątek (25.11) do skutej mrozem Laponii przeniesie publiczność Krzysztof Lewicki, podróżujący samotnie, pozbawiony nowoczesnego sprzętu i profesjonalnych ubrań, próbujący zbadać czy człowiek jest w stanie przetrwać w fińskiej tajdze przez trzy tygodnie w najtrudniejszym okresie zimy. Spotkanie o godz.20.00 w Studenckim Centrum Kultury UO.

W sobotę (26.11) kolejny prelegent Krzysztof Sztengiel zabierze w daleką ponad 3000-kilometrową podróż na wschód do Mongolii śladami religii wschodu.  Opowie o życiu i twórczości V Dandzana Rawdży i o miejscu mocy czyli klasztorze na pustyni Gobi. Spotkanie o godz. 17.00 w Studenckim Centrum Kultury UO.

W sobotę (26.11) do krainy śniegu i lodu zabierze uczestników wydarzenia Katarzyna Nizinkiewicz. „Mroźne bezludzia Szwecji, renifery, lisy, rosomaki, czasem człowiek w dali. Zamarznięte jeziora. Zawiane szlaki”. Taki krajobraz rysuje się z opowieści podróżniczki, która wraz z partnerem Jose przemierzyła1600 kilometrów po peryferiach Europy, w czasie 78 dni z dala od cywilizacji, w trakcie pandemii. Spotkanie o godz. 18.00  w Studenckim Centrum Kultury UO.

W sobotę (26.11) odbędzie się rozmowa z Katarzyną Augustyn, która odkryje wysokie góry Kirgistanu. Jak sama wspomina „Gdy w naszych głowach zrodził się pomysł wyprawy do Kirgistanu, nie mieliśmy pojęcia, że jakiekolwiek planowanie nie ma tu najmniejszego sensu, a najlepszy scenariusz napisze dla nas życie” – dodaje podróżniczka. Spotkanie o godz. 19.00  w Studenckim Centrum Kultury UO.

W sobotę (26.11) ostatnie spotkanie tego dnia odbędzie się z Maciejem Moskwą – cenionym fotografem i dokumentalistą. „Na granicach” będzie to dokumentalny zapis wydarzeń, w których znaleźli się ludzie na białoruskiej granicy. Spotkanie o godz.20.00  w Studenckim Centrum Kultury UO.

W niedzielę (27.11) na tajemniczą wyspę Sokotra zabiorą uczestników Dagmara i Leszek Dobrawa Jureccy. To miejsce nazywane Smoczą Karawaną, będące częścią Republiki Jemenu. „Sokotra fascynowała nas od zawsze, Odizolowana, trudno dostępna, z szerokim wachlarzem endemicznej flory i fauny – rozpala podróżniczą wyobraźnię. Postanowiliśmy, że chcemy poznać ją na własnych zasadach” – mówi rodzina podróżników. Spotkanie w niedzielę o godz. 19.00 w Studenckim Centrum Kultury UO.

W niedzielę (27.11) finałowym wystąpieniem będzie spotkanie z Michałem Worochem, goszczącym po raz kolejny w Opolu, który opowie o swojej podróży w Himalaje. Michał to prawdziwy bohater przełamujący chorobę i poruszający się na wózku w najbardziej odległe zakątki świata. To co dla wielu wydaje się nie do pokonania – on przeistacza w czyn. Na wyprawę wyruszył w specjalnie do tego celu zaprojektowanym pojeździe terenowym. Spotkanie o godz. 20.00 w  Studenckim Centrum Kultury UO.

Więcej informacji – FB Opolski Festiwal Podróżniczy.

Najnowsze artykuły