Opolski zespół Zakuka wydaje debiutancką płytę

Już w najbliższy czwartek 23 czerwca w świat wyfrunie „Kukułeczka” czyli debiutancki album zespołu Zakuka. To grupa o której silę stanowią opolanie.

– Zakuka to dla nas coś więcej niż muzyka, dobra zabawa i wyrażanie siebie… to powrót do własnych korzeni, które wciąż nas inspirują do tworzenia nowych dźwięków – przyznają wokalistka Żaneta Plotnik-Krumpietz i gitarzysta Jakub Mitoraj.

Grupa tworzy wokół takich gatunków jak: pop alternatywny, folk alternatywny, muzyka etniczna, word music, electro folk. Jej przedstawiciele inspirują się melodiami i tekstami ludowymi pochodzącymi ze Śląska Opolskiego, ale dzięki swojej oryginalności nadają im zupełnie nowy charakter. Na płycie możemy usłyszeć także m.in. kwartet smyczkowy, co w połączeniu z elektronicznymi brzmieniami i mocnym wokalem stanowi ciekawe połączenie. Momenty wzruszające i bardzo delikatne, są tu połączone z przebojowym folkowym rytmem.

Zakuka to zespół już uznany i doceniony w lokalnym środowisku muzycznym. Ich koncerty to opowieść łącząca przeszłość z przyszłością, którą tworzą z publicznością. Grupa otrzymała honorowe wyróżnienie za „odważne zastosowanie folkloru w muzyce popularnej ” na XXX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe 2020” w Lublinie. Za działalność koncertową zespół został utytułowany Opolską Marką 2019, a w 2021 roku był nominowany do nagrody Miasta Opole za aktywność kulturalną promującą miasto w kraju i za granicą.

Co ciekawe data premiera „Kukułeczki” jest nieprzypadkowa. Została wszak zaplanowana jednocześnie na Dzień Ojca i Wigilię św. Jana czyli noc świętojańska, ponieważ intro rozpoczynające płytę jest inspirowane pieśnią śpiewaną właśnie w ten czas i tak rozpoczyna się również historia Jana…Janka… Jaśka…

Zobacz i posłuchaj teledysku do singla zapowiadającego płytę: https://www.youtube.com/watch?v=1vcyQyANrpA