Opolskie stowarzyszenia na pomoc potrzebującym. Gdzie szukać wsparcia?

Wsparcie dla osób bezdomnych, doraźna pomoc oraz wiele akcji charytatywnych. Opole wspiera ubogich i potrzebujących. Wiele stowarzyszeń i instytucji na co dzień zaangażowanych jest w pomoc takim osobom. Warto wiedzieć, gdzie się zgłosić lub dokąd pokierować osobę, która znalazła się w trudnej sytuacji.

Wrażliwość i pomoc potrzebne są szczególnie dzisiaj, gdy noce robią się coraz zimniejsze, a dni krótsze. Wsparcia udzielają zarówno fundacje, jak i instytucje miejskie czy mieszkańcy w ramach oddolnych inicjatyw.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu

Jest to największa instytucja miejska zajmująca się pomocą rodzinom i nie tylko. Ośrodek posiada wiele punktów, z których mogą skorzystać osoby bezdomne. Takimi obiektami są noclegownie, ogrzewalnie czy schroniska.

Osoby bezdomne mogą liczyć na ciepłe i czyste miejsce do spania. W takich obiektach mogą zapomnieć o mroźnych nocach – mówi Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu

Najważniejszymi obiektami są Miejski Ośrodek Pomocy Osobom Bezdomnym i Uzależnionym oraz Ośrodek Readaptacji Społecznej “Szansa”.

Ten pierwszy przeznaczony jest dla bezdomnych mężczyzn, którzy są uzależnieni od alkoholu. Na miejscu czeka doraźna pomoc oraz ciepłe łóżko. Dodatkowo na miejscu są także ogrzewalnie. To szczególnie ważne, gdyż robi się coraz zimniej. Drugi ośrodek przeznaczony jest dla kobiet z dziećmi oraz rodzin. Trafiają tam osoby o dość trudnej sytuacji materialnej, które zostały np. wyeksmitowane z mieszkania. Przebywają tam tymczasowo do czasu znalezienia mieszkania socjalnego – zaznacza Kozak

Miejski Ośrodek Pomocy Osobom Bezdomnym i Uzależnionym mieści się przy ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 18. Natomiast Ośrodek Readaptacji Społecznej “Szansa” znajduje się przy ul. Małopolskiej 20A.

Caritas Diecezji Opolskiej

Fundacja działa na skalę krajową. Co roku z pomocy materialnej korzystają setki rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Opolska diecezja współpracuje z Caritasem i razem pomagają tym, którzy niewiele mogą zdziałać sami.

Skala zjawiska bezdomności z każdym rokiem rośnie. Obniżeniu ulega wiek osób bezdomnych. Często zatracili oni możliwość poradzenia sobie z trudną sytuacją życiową, która powoduje, że osoby te zatraciły umiejętności i motywację do konstruktywnego pomysłu na dalsze życie, są niezdolne do kierowania własnym życiem – tłumaczy Mateusz Szpryngiel z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta.

Cartias przy Diecezji Opolskiej udostępnia specjalne łaźnie, w których bezdomni mogą się umyć, ale i uzyskać podstawową pomoc zdrowotną.

Wizyta osób bezdomnych w łaźni nie jest tylko samym korzystaniem z pomieszczeń natryskowych i toalet, miejscem na golenie, strzyżenie, ale także na opatrywanie ran, konsultacje pielęgniarskie.

Łaźnia dla Osób Bezdomnych w Opolu znajduje się przy ul. Szpitalnej 3a.

Opolski Oddział Okręgowy PCK – “Społeczna Lodówka”

Opolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża od listopada 2021 roku prowadzi „lodówkę społeczną” na terenie Opola. Znajduje się ona przy Punkcie Socjalnym PCK na ul. Sienkiewicza 2.

Idea takiej lodówki jest prosta: „kiedy masz za dużo jedzenia – wkładasz je do lodówki, a gdy Ci go brakuje – sięgasz do niej”. Szlachetna idea niemarnowania żywności a zarazem dzielenia się z innymi – potrzebującymi ludźmi w pełni wpisuje się w cele działań pomocy społecznej – informuje PCK.

Stowarzyszenie “Nadzieja”

W ramach działania tego stowarzyszenia powstała inicjatywa “Asystent Osób Bezdomnych 2022”. W ramach akcji zapewniany jest ciepły posiłek oraz potrzebna doraźna pomoc.

Grupą docelową objęte są osoby i ich rodziny w trudnej sytuacji życiowej w tym bezdomne i wykluczone, kobiety i mężczyźni bez ograniczeń wiekowych, przebywające na terenie miasta Opola. Organizowane są posiłki w postaci śniadań, zup oraz prowiantu na wynos, ciepłych napojów w tym kawy i herbaty z których korzystają osoby nie posiadające miejsca zamieszkania, meldunku, pozbawione opieki bliskiej rodziny oraz środków do życia, schorowane, a także osoby opuszczające zakłady karne czy wychowankowie domów dziecka, pozbawieni opieki po ukończeniu 18 roku życia – tłumaczy Mateusz Szpryngiel z Wydziału Polityki Społecznej UM Opola.

Oprócz posiłków dla osób bezdomnych, stowarzyszenie zaangażowane jest pomoc w zakresie społecznym i zawodowym. Pomoc oferowana jest w zakresie psychologicznym oraz materialnym wg ustalonych potrzeb.

Oferowane są działania polegające na zapobieganiu bezdomności, przez współdziałanie z ośrodkami funkcjonującymi w obszarze pomocy społecznej. Wsparcie Asystenta osoby bezdomnej, udzielane jest każdej osobie zgłaszającej się do Stowarzyszenia, pod warunkiem spełnienia kryteriów pomocowych (bezdomność, wykluczenie, zagrożenie bezdomnością) – dodaje Szpryngiel

Akcja organizowana jest w Domu Nadziei przy ul. Ks. Opolskich 44 i ul.Tysiąclecia 33a

Towarzystwo Walki z Kalectwem – akcja “Nie marnuj żywności”

Program towarzystwa jest realizowany w ramach walki z ubóstwem i marginalizacją. Kierowany jest do rodzin szukających wsparcia, w tym osób niepełnosprawnych, osób w starszym wieku, długotrwałej lub ciężkiej choroby, a także rodzin niepełnych lub wielodzietnych, będących w trudnej sytuacji życiowej.

Misja akcji polega na zabezpieczeniu różnego rodzaju produktów żywnościowych, systematycznym ich odbieraniu z magazynów – Banku Żywności – w Luboszycach a następnie po przepakowaniu do paczek zostają przekazane potrzebującym – czytamy na stronie stowarzyszenia.

Fundacja “Zupa w Opolu”

Projekt pt. “Pomagamy bezdomnym przetrwać zimę w Opolu 2022” przewiduje wsparcie osób bezdomnych z terenu miasta Opole w godnym przetrwaniu trudnego okresu jesienno-zimowego. Będą prowadzone działania wspierające wychodzenie z bezdomności i nałogów. Specjalnie przeszkoleni w metodzie streetworkingu wolontariusze Fundacji, w taktowny sposób poinformują osoby potrzebujące o sposobach wychodzenia z bezdomności i nałogów. W razie potrzeby udzielą też bezpośredniej pomocy. Pomocą zostanie objętych około 100 osób bezdomnych z terenu miasta Opola.

Ze środków w ramach inicjatywy fundacji zostanie zakupiona ciepła odzież jesienno-zimowa – kurtki, buty i bielizna. Przekazanie odzieży nastąpi przy okazji prowadzonej przez Fundację akcji pt. “Zupa w Opolu”, soboty (od 05.11 do 17.12.2022 r.), w godzinach 16:00 – 17:00, pod galerią handlową Solaris (na placu od strony ul. Sienkiewicza) i w “Domu Nadziei” przy ul. Książąt Opolskich 44.

Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Środowiska Lokalnego „Chciej Chcieć”

Stowarzyszenie działa przy Centrum Seniora w Opolu. Tutaj można uzyskać pomoc dla osób starszych i niepełnosprawnych. Jednym z najważniejszych programów jest “Złota rączka”.

Do potrzebujących osób przychodzi specjalista, które pomoże załatwić codzienne sprawy związane z drobnymi pracami technicznymi. Wsparcie obejmuje niewielkie naprawy, renowacje oraz wszelkie inne czynności, których taka osoba nie może wykonać przez swój stan zdrowia – informuje Małgorzata Kozak.

Pomoc potrzebującym czeka z każdej strony

Oprócz organizacji współpracujących z Wydziałem Polityki Społecznej w pomoc czynnie zaangażowane są również inne organizacje, zajmujące się podobnymi zagadnieniami. Warto zapoznać się z działaniem stowarzyszenia “WIOSNA”, które organizuje świąteczną akcję “Szlachetna Paczka”. Co roku tylko w województwie opolskim pomoc otrzymuje setki ubogich rodzin.

– Potrzebującą rodzinę do akcji może zgłosić sąsiad, koleżanka, itp. ponieważ musi być to osoba z zewnątrz, która nie ma bliskiej relacji z rodziną i jest wstanie ocenić rozsądnie daną sytuacje rodziny – tłumaczy tłumaczy Oliwier Zieliński, koordynator ds. promocji stowarzyszenia WIOSNA.

Pomoc udzielana jest także w ramach akcji Jedzenie Zamiast Bomb (Food Not Bombs). To społeczna inicjatywa polegająca na rozdawaniu darmowych, wegetariańskich posiłków osobom potrzebującym. Warto dodać, że cotygodniowe akcje są skierowane dla wszystkich i każdy może się zaangażować.

Aktualne akcje mają miejsce co niedzielę o 15.00 pod dworcem PKP. We wcześniejszych latach kończyła się z pierwszym dniem wiosny, od wybuchu pandemii trwała do maja lub czerwca – mówi Agnieszka Szurgocińska z inicjatywy “Jedzenie zamiast bomb Opole”.

Oprócz akcji rozdawania ciepłych posiłków, inicjatywa organizuje także zbiórkę odzieży zimowej. Wszelkie szczegółowe informacje dostępne są na ich stronie facebookowej:

https://bit.ly/3g9pTP1

 

 

Jakub Koziarz

Dziennikarz, autor tekstów, zajmuje się fotografią, realizacją wideo oraz montażem filmów. W Czasie na Opole zajmuje się tematami kulturalnymi, tj. promocją wydarzeń miejskich oraz ich relacjonowaniem.

Najnowsze artykuły