Opolskie szkoły średnie znów wysoko w krajowym rankingu

Po raz kolejny opolskie szkoły ponadgimnazjalne wysoko w Ogólnopolskim Rankingu Liceów i Techników 2019.

Była to 21. edycja rankingu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Lista liceów ogólnokształcących 2019 obejmuje 500 najlepszych w kraju. Z Opola są trzy. W pierwszej setce Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr II im. Marii Konopnickiej. Popularna „Trójka” zajęła wysokie 33. miejsce. W zestawieniu biorącym pod uwagę sukcesy na olimpiadach została sklasyfikowana na 28. pozycji, a w rankingu maturalnym była 42. „Dwójka” zajęła 76. miejsce w ogólnej klasyfikacji. W rankingu olimpijskim była 32, a maturalnym 98. Obie nasze placówki otrzymały tytuł „Złotej Szkoły”. W rankingu na 289. miejscu znalazło się Publiczne Liceum nr V i otrzymało ono tytuł „Srebrnej Szkoły”.

W kategorii Techników ujęto 250 szkół. Na 13. miejscu sklasyfikowano Publiczne Technikum nr 5 wchodzące w skład Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki. Szkoła znalazła się na znakomitej 8. pozycji w rankingu maturalnym. Publiczne Technikum nr 3 wchodzące w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stefana Roweckiego „Grota” zajmuje 16. lokatę. W pierwszej setce techników znajdziemy również Publiczne Technikum nr 1 wchodzące w skład Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego (57. pozycja). Wszystkie trzy otrzymały tytuł „Złotej Szkoły”. W rankingu znalazło się również Publiczne Technikum nr 2 wchodzące w skład Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. Bronisława Koraszewskiego. Zajęło 218. pozycję i otrzymało tytuł „Srebrnej Szkoły”.

– W każdej z dotychczasowych edycji szkoły z Opola były wysoko klasyfikowane – mówi Irena Koszyk, naczelnik wydziału oświaty, a wcześniej wieloletnia dyrektor liceum nr III. – Szkoły od kilkunastu lat realizują tak swój program, by jednocześnie dbać o najzdolniejszych uczniów, którzy startują w olimpiadach przedmiotowych, ale też o tych, którzy uczą się słabiej – dodaje.

Nie sposób nie wspomnieć, że urząd miasta przykłada dużą wagę do poziomu nauczania. Przeznaczane są m.in. dodatkowe pieniądze na zajęcia w ramach Indywidualnego Toku Nauki, którym objęta jest najzdolniejsza młodzież, a to rzadkość jeśli chodzi o miasta w naszym kraju. W tym roku szkolnym Indywidualnym Tokiem Nauki Objętych jest aż 300 uczniów, co na łączną liczbę około 7800 uczniów w opolskich szkół ponadgimnazjalnych jest dużą liczbą.

Najnowsze artykuły