Oszuści działający „na wnuczka” i „na policjanta” wciąż aktywni

Tym samym policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych. Zachowajmy więc czujność i ostrzegajmy naszych krewnych przed oszustwami.

Nie pozwólmy, aby najbliżsi stracili dorobek swojego życia. Tym bardziej, że do jednej z komend w naszym regionie wpłynęło niedawno zgłoszenie o usiłowaniu podobnego oszustwa „na wnuczka”.

Rozmówca próbował wyłudzić od kobiety pieniądze, oświadczając, że spokrewniona osoba spowodowała poważny wypadek za granicą. Na szczęście kobieta zachowała czujność i nie padła ofiarą przestępców.

Schemat ich działania jest najczęściej taki sam. Z nieznanego numeru dzwoni osoba, podająca się za funkcjonariusza Policji bądź krewnego, który spowodował wypadek.

Pokrótce przedstawia opis prowadzonej akcji policyjnej lub zdarzenia drogowego. Rozmówca prosi o zachowanie wszystkiego w tajemnicy, z uwagi na dobro prowadzonego postępowania lub tajemnice dochodzenia. Następnie pada informacja o konieczności wpłacenia dużej kwoty pieniędzy lub przekazania jej wskazanej osobie. Po wykonaniu transakcji kontakt się urywa, a wszystko okazuje się dobrze zaplanowanym oszustwem.

Poniżej kilka zasad o tym, jak nie paść ofiarą oszustwa

– nigdy nie podawaj swoich danych osobowych: wieku, adresu, numeru konta czy hasła PIN, sytuacji materialnej

– pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom

– weryfikuj dokładnie informacje, które otrzymujesz przez telefon, jeśli nie jesteś czegoś pewien – rozłącz się

– nigdy nie ulegaj presji rozmówcy, zachowaj spokój

– PAMIĘTAJ: funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy czy przelewanie ich na jakiekolwiek konta w ramach pomocy w działaniach policyjnych.