Panel wiatrowy – innowacja, która powstaje w Opolu

Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA wraz z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu oraz zwycięzcami konkursu start-upowego Warm Up Your Business rozpoczynają prace projektowe, których celem jest przygotowanie innowacyjnego produktu o nazwie „Panel Wiatrowy”.

To rozwiązanie, które może zrewolucjonizować rynek instalacji odnawialnych źródeł energii. Jego przewagą na tle innych dostępnych aktualnie technologii wykorzystujących siłę wiatru jest możliwość produkcji energii przy bardzo słabym wietrze. Dużą zaletą jest też jego skalowalność, łatwość montażu oraz przyjazna i bezpieczna konstrukcja. Atrakcyjna ma być również cena finalnego produktu.

– W Opolu stawiamy na energię odnawialną, a Opole jest miejscem na innowacje. Bardzo cieszy mnie wsparcie i współpraca jakie w tym temacie prowadzą PNT kierowane przez Jarosław Mamala i ECO S.A. Zaprezentowany prototyp Turbiny Wiatrowej może być konkurencją dla rozwiązań fotowoltaicznych – powiedział na specjalnej konferencji prasowej prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Jak to działa?

Na ramie w formie płotu, której wymiary mogą być dowolne, montowane są pionowe wirniki, a ich liczba dopasowywana jest do potrzeb odbiorcy. Wirniki wprawiane są w ruch przez wiatr i kręcą się bezgłośnie wzdłuż pionowej osi obrotu. Specjalna prądnica generuje energię elektryczną, która zaspokaja potrzeby energetyczne budynku. Nadwyżka wyprodukowanej energii może być przechowywana w „magazynie” energii i uzupełniać jej brak w okresie zwiększonego zapotrzebowania. Atutem „Panelu Wiatrowego” jest możliwość montażu w dowolnym miejscu, z powodzeniem może stanowić np. element przydomowego ogrodzenia.

– Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA, choć swoją podstawową działalność opiera na wytwarzaniu i przesyłaniu ciepła systemowego, dostrzega również rozwijające się potrzeby w zakresie indywidualnych źródeł energii odnawialnej.  Aby firma się rozwijała i oferowała produkty coraz lepiej dopasowane do potrzeb odbiorców, nieustannie poszukujemy innowacji, między innymi poprzez konkurs Warm Up Your Business, który współorganizujemy od dwóch lat z PNT w Opolu – mówi Mirosław Romanowicz, członek Zarządu ECO ds. operacyjnych.

– Jesteśmy podekscytowani, że udało nam się znaleźć partnera biznesowego, który pomoże nam rozwijać projekt naszego życia. ECO pomaga nam zarówno finansowo jak i merytorycznie, dzięki czemu możemy rozpocząć konkretne prace i mieć pewność, że podążają one w odpowiednim kierunku. Ponadto, dzięki możliwości skorzystania z zaplecza wiedzy i technologii, jakie zaoferował nam Park Naukowo-Technologiczny możemy już teraz pracować nad naszym panelem – stwierdzi Rafał Juszko, jeden z autorów koncepcji.

Najnowsze artykuły