„Parasol pamięci” dziś przed konsulatem honorowym Ukrainy

Wydarzenie organizowane m.in. przez Ukraińców mieszkających w Opolu będzie wyrazem wsparcia dla ofiar ataków w Ukrainie. Pretekstem stał się wczorajszy atak na szpital dziecięcy w Kijowie.

Rosja przeprowadziła zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. 27 osób zginęło, a 111 zostało rannych. Jednak z rakiet uderzyła w szpital dziecięcy Ochmatdyt w stolicy kraju. Zginęły dwie osoby, w tym lekarka, a co najmniej 16 zostało rannych.

– Rosja nie może twierdzić, że nie wie, dokąd lecą jej rakiety, musi zostać pociągnięta do pełnej odpowiedzialności za wszystkie swoje zbrodnie. Przeciwko ludziom, przeciwko dzieciom, przeciwko ludzkości w ogóle. Bardzo ważne jest, aby świat nie milczał na ten temat, aby wszyscy zobaczyli, czym jest Rosja i co robi – napisał Wołodymyr Zełenski na platformie X.

Rakiety spadły też na rodzinne miasto prezydenta Ukrainy. Zginęło 10 osób.

W związku z tymi tragicznymi wydarzeniami opolanie i mieszkający w Opolu Ukraińcy organizują dziś (9.07) „Parasol pamięci”. O 16:30 przed konsulatem honorowym Ukrainy zaplanowane złożenie kwiatów, zabawek oraz zapalenie zniczy. Natomiast o 17:00 na placu Wolności przed pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego odbędzie się performans, będący wyrazem solidarności z ofiarami brutalnych ataków. Ma on także przypomnieć światu o konieczności reagowania na rosyjskie akty przemocy.

 

Najnowsze artykuły