Park Naukowo-Technologiczny imienia prof. Marka Tukiendorfa

Park Naukowo-Technologiczny w Opolu ma nowego patrona. Został nim zmarły w ubiegłym roku rektor Politechniki Opolskiej profesor Marek Tukiendorf. Przypomnijmy, że wniosek do rady nadzorczej o patronat wystosował prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Uroczystość odbyła się dzisiaj w PNT.

– Do dzisiaj trudno mi sobie wyobrazić, a jeszcze trudniej zrozumieć, że kogoś o takiej sile sprawczej, determinacji oraz wyjątkowej osobowości mogło coś złamać. Nie wytrzymał fali oskarżeń, skomasowanego ataku, złego słowa – mówi dzisiaj prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. I dodaje: – Nie mam wątpliwości, że profesor odcisnął swój naukowy ślad nie tylko w naszym mieście, na Politechnice Opolskiej, której przez lata był znakomitym rektorem, ale także w kraju. Straciliśmy prawdziwego lidera, który mógł i powinien zrobić jeszcze więcej i więcej. Profesor był jak jego mama Jadwiga, człowiekiem wielkiego serca. Park Naukowo-Technologiczny zyskał wspaniałego patrona.

Decyzja o nadaniu Parkowi Naukowo-Technologicznemu imienia prof. Marka Tukiendorfa nie musiała być głosowana przez radnych, ponieważ profesor miał tytuł zasłużonego obywatela Opola.

– To wyjątkowa chwila dla naszego Parku, środowiska akademickiego i całego Opola. Razem ze ś.p. Markiem w tym samym momencie szliśmy w nieznane. On zostawał rektorem, a miesiąc później otwieraliśmy Park Naukowo-Technologiczny. To miejsce miało być  partnerem dla uczelni i tak się stało – wspominał prezes PNT prof. Jarosław Mamala. – Nasz patron wspierał wszystkie inicjatywy PNT. Ma on swoje miejsce w historii uczelni, Opola, a od dzisiaj także naszego Parku  – dodał.

– Marka zawsze traktowałem jako swojego ucznia. Najzdolniejszego ucznia. Gdy przyszła do mnie informacja, że nie żyje, przypomniałem sobie utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Pamiętam pogrzeb i tony dzwonów po uroczystości. Zastanawiałem się dlaczego tak się stało? Ksiądz biskup Andrzej Czaja powiedział jednak wtedy: „nie zadawajcie pytania dlaczego, bo ono prowadzi donikąd. Dawajmy raczej odpowiedzi jak pomóc bratu, który przeszedł na drugą stronę życia” – wspominał dzisiaj swojego przyjaciela Rudolf Michałek. – Ludzie odchodzą, ale ich czyny pozostają – dodał.

 Prof. Marek Tukiendorf był absolwentem Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu. Potem rozpoczął w niej pracę (1988 rok), a od 2012 roku został rektorem uczelni, wtedy już Politechniki Opolskiej. Był autorem prawie 200 publikacji i opracowań.

Park Naukowo-Technologiczny w Opolu  jest instytucją, która wspiera innowacyjne przedsięwzięcia gospodarcze oraz małe i średnie przedsiębiorstwa chcące technologie wdrażać. To miejsce współpracy nauki i biznesu. Tworzy korzystne warunki dla rozwoju gospodarczego i naukowego Opola oraz całego regionu. Opolskie firmy uzyskują tam dostęp do specjalistycznych laboratoriów badawczych, zaawansowanego środowiska teleinformatycznego, pomieszczeń biurowych o wysokim standardzie oraz wszelkiej innej niezbędnej infrastruktury i usług koniecznych do prowadzenia działalności. Prezesem PNT jest prof. Jarosław Mamala.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły