Park Naukowo-Technologiczny pomaga walczyć z koronawirusem

Folding@home to ogólnoświatowy projekt, który wykorzystuje moc obliczeniową komputerów do odkrycia skutecznych leków do walki z koronawirusem. Przystąpił do niego także Park Naukowo-Technologiczny w Opolu.

W ramach projektu PNT przekazało część swoich zasobów komputerowych do badań nad Covid-19. Do tego celu wykorzystuje się procesory i karty graficzne. Nad realizacją projektu w PNT w Opolu czuwa zespół  informatyków.

Projekt naukowców z Uniwersytetu Stanforda
Aplikacja Folding@Home jest dziełem naukowców z Uniwersytetu Stanforda. Powstała kilka lat temu z myślą o wspieraniu różnych przedsięwzięć medycznych – poszukiwaniu leku na raka, stwardnieniu zanikowemu bocznemu (ALS) czy chorobie Parkinsona. Teraz jest wykorzystywana do poszukiwań leku na koronawirusa.

Cel projektu Folding@home
Projekt ma na celu badanie procesu zwijania białek i ich budowy w przestrzeni. Kształt białek wpływa na to, jaką rolę w organizmie mogą pełnić, a nieprawidłowości w ich budowie mogą wywoływać różnego rodzaju choroby, np. Parkinsona czy Alzheimera, a także choroby nowotworowe. Takie badania wymagają gigantycznych mocy obliczeniowych. Folding@Home skupia moc obliczeniową komputerów wolontariuszy z całego świata, udostępniających swoje zasoby w postaci mocy procesorów i układów graficznych, łącząc się z uniwersyteckimi serwerami. W ten sposób projekt może korzystać z potężnej mocy obliczeniowej, jaką mogły by dać tylko superkomputery.

Folding@home to obliczenia
Projekt Folding@home prowadzi obliczenia mające na celu opracowanie syntetycznych przeciwciał do walki z koronawirusem, powodem trwającej pandemii. Takie przeciwciała stworzono dla podobnego koronawirusa, SARS-CoV z 2003 roku. Projekt jest oparty i masowy – opiera się na wolnym oprogramowaniu, a opracowane wyniki będą ogólnodostępne. Udział w nim może wziąć każdy, kto pobierze odpowiednie oprogramowanie. Do tej pory, dzięki Folding@home udało się osiągnąć moc 470 petaflopów. Dla porównania: superkomputer Summit opracowany przez IBM i uznawany za najszybsze urządzenie na świecie ma ponad dwukrotnie mniejszą moc. Ta, zebrana prze aplikację pomoże specjalistom przyspieszyć analizę białka wirusa, co wpłynie na efektywność pracy nad lekiem. W projekcie bierze udział wiele światowych film i portali, a także niezliczona liczba wolontariuszy.

 

 

 

 

 

 

 

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły