Parking na Bolko ma być parkingiem drugiego wyboru

Wraz z otwarciem bezpłatnego parkingu przy Krapkowickiej, gdzie zatrzymać się może około 350 aut, w tym autobusów, na dotychczasowym parkingu na wyspie Bolko wprowadzona zostanie taryfa płatna. Chodzi głównie o to, by maksymalnie wykorzystać miejsca postojowe na nowym parkingu i ograniczyć wjazd aut na samą wyspę.

Parking na Bolko jest stosunkowo niewielki, szybko się zapełnia i wówczas powszechną praktyką jest parkowanie przez odwiedzających wyspę wzdłuż dojazdowej drogi.  Auta rozjeżdżają okoliczną zieleń. Do tej pory nie było wyjścia, teraz jest – nowoczesny pojemny parking przy moście Halupczoka od strony Krapkowickiej – przypomina Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego, który zainstalował tam parkomaty.

Opłaty obowiązują na parkingu przy Bolkowskiej przez całą dobę i cały tydzień. Auta osobowe parkować tu będą za 3 złote na godzinę a opłata całodobowa wyniesie 30 złotych. Autokary zaparkują tu za 15 złotych na godzinę lub za 60 złotych przy postoju całodobowym.

Nie warto ryzykować, bo brak ważnego biletu skutkuje karą 290 złotych, chyba, że ktoś opłaci mandat w ciągu 14 dni, wtedy kara skurczy się do 90 złotych. Opłata za odholowanie pojazdu, na przykład parkującego przy drodze kołami na trawniku, to już koszt 1000 złotych.

Kto chce zaoszczędzić, może zaparkować przy Krapkowickiej za darmo i przespacerować się na Bolko mostem Halupczoka. Kto chce podjechać bliżej parku – płaci. W końcu kto bogatemu zabroni.

Warto dodać, że osoby niepełnosprawne posiadające ważną kartę parkingową wydaną przez odpowiedni organ nie są zwolnione z opłaty parkingowej i obowiązane są dokonać opłaty za postój zgodnie z cennikiem. Karta upoważnia do zajęcia specjalnie wyznaczonego miejsca postojowego (koperta). Z opłaty na Bolkowskiej nie są też zwolnione samochody elektryczne.

 

fot. Nowy parking przy ulicy Krapkowickiej ma zapobiec rozjeżdżaniu zieleni przez kierowców, którzy parkują nawet ma terenie parku

Najnowsze artykuły