Partnerstwo Opola z Grasse ma już 60 lat
W październiku tego roku mija 60 lat od podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Opole i francuskim Grasse, miastem liczącym ok. 50 tys. mieszkańców, leżącym
w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże.
Od wieków Grasse jest światowym potentatem w branży produkcji aromatów i perfum. Szacuje się, że ok. 8% światowej produkcji w tej dziedzinie powstaje właśnie tutaj. Będąc w mieście
z pewnością warto zgubić się w urokliwych wąskich uliczkach średniowiecznego centrum miasta, a także odwiedzić XIII-wieczną katedrę Notre Dame du Puy z oryginalnymi obrazami Rembrandta oraz muzeum poświęcone francuskiemu malarzowi Jean-Honoré Fragonard. Obowiązkowo należy również zobaczyć Międzynarodowe Muzeum Perfum.
Skąd jednak wzięły się związki Grasse z Opolem? Prawdopodobnie dużą rolę w tych kontaktach odegrał Bronisław Zakrzewski – pułkownik Wojska Polskiego, który pod koniec II wojny światowej dołączył do partyzantki alpejskiej, prowadząc działania dywersyjne w Nicei i okolicy. Podczas tej działalności Zakrzewski często miał do czynienia z żołnierzami pochodzącymi ze Śląska, wcielonymi w szeregi Wehrmachtu. Osoby te często przechodziły później na stronę partyzantów. W rezultacie pułkownik nawiązał nowe znajomości i po wojnie postanowił odnaleźć te osoby na terenach, do których powrócili, m.in. na Śląsk Opolski. Zakrzewski, osiedliwszy się na stałe w Grasse, złożył kilka wizyt w Opolu odwiedzając organizacje kombatanckie. Tu poznał legendarnego włodarza Opola Karola „Papę” Musioła. W zachowanych archiwach można odnaleźć dokumenty świadczące o tym, że działania Zakrzewskiego, Honorowego Obywatela Miasta Grasse, zmierzały do zawarcia partnerstwa z Opolem już w 1961 r.
Ostatecznie do podpisania umowy partnerskiej między Grasse i Opolem doszło we Francji 24 października 1964 r., a dokument ten sygnował Karol Musioł oraz mer Grasse Honoré Lions. Tym samym Grasse stało się naszym pierwszym zagranicznym miastem partnerskim, a wspominana umowa okazała się jedną z pierwszych tego typu zawartych między miastami po obu stronach „żelaznej kurtyny”. W relacjach z tego wydarzenia napisano m.in.: „Zarówno w czasie oficjalnych spotkań, jak i w rozmowach prywatnych mieszkańcy Grasse okazywali żywe zainteresowanie sposobami gospodarowania w naszym mieście. Interesował ich handel, kultura, służba zdrowia. […] Wyrażano przekonanie o konieczności współpracy w wielu dziedzinach”. W listopadzie 1964 r. nastąpiła rewizyta w naszym mieście. Mer Lions powiedział wówczas: „Jesteśmy zachwyceni Opolem i jego mieszkańcami. Będziemy się starać, by już nawiązane kontakty nadal rozwijać.” Warto nadmienić, że już wówczas aktywnie działało Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Opolu, założone w 1958 r.
W obu miastach na przestrzeni 60 lat powstało wiele materialnych dowodów dokumentujących wieloletnią współpracy i przyjaźń między mieszkańcami. W Grasse, przy Villi Fragonard, znajduje się kopia posągu Damy Pasiecznej, która została podarowana przez Opole w 2014 r. z okazji 50-lecia partnerstwa. Z kolei w Opolu z tej samej okazji zasadzone zostało Drzewo Przyjaźni, czyli platan znajdujący się w Parku Nadodrzańskim, w pobliżu Mostu im. Ireny Sendlerowej. Z kolei rondo łączące ul. Pużaka z al. Solidarności nosi nazwę Ronda Miasta Partnerskiego Grasse.
W ostatnich latach, pomimo pandemii i innych przeszkód, między miastami udało się z powodzeniem przeprowadzić kilka projektów. W marcu 2020 r. Opole odwiedziła Isabelle Chemin, artystka i społeczniczka z Grasse, która przeprowadziła cykl warsztatów plastycznych dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Parasolka Solidarności”, inspirowanym posagiem Damy Pasiecznej.
W okresie pandemii między urzędnikami z obu miast odbywała się wymiana informacji na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz dobrych praktyk w zakresie walki z koronawirusem.
W 2022 r. po wybuchu wojny na Ukrainie Grasse natychmiast pośpieszyło z pomocą humanitarną dla uchodźców z Ukrainy przybyłych do Opola oraz dla mieszkańców Iwano-Frankiwska, naszego miasta partnerskiego. Niedawno, jedna z mieszkanek Grasse zaoferowała przekazanie swojej kolekcji książek w języku polskim na rzecz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
Grasse jest z całą pewnością miastem, które warto odwiedzić, a każdy opolanin spotka się tam z ciepłym przyjęciem i dużą życzliwością ze strony mieszkańców „światowej stolicy perfum”. Każdego roku w jeden z sierpniowych weekendów nasze partnerskie miasto we Francji staje się wielką areną dla jednej z największych letnich atrakcji Lazurowego Wybrzeża – Święta Jaśminu. Na przystrojonych kwiatowymi dekoracjami ulicach miejskich odbywa się wielka, pachnąca i kolorowa parada, która potwierdza wyjątkowość tego magicznego miejsca, skrywającego tajemnice najlepszych mistrzów perfumiarstwa.