Pegaz stanie na placu Jana Pawła II

Nie przed Centrum Wystawienniczo-Kongresowym, a na placu Jana Pawła II stanie ostatecznie rzeźba Pegaza. Tym samym dzieło opolanina Mariana Nowaka wróci de facto na swoje miejsce.

Początkowo pomnik stał przed Teatrem im. Jana Kochanowskiego czyli na terenie obecnego placu Jana Pawła II, który ówcześnie nosił imię Włodzimierza Lenina. Następnie przeniesiono go na osiedle Chabrów i tam doczekał jesieni 2010 roku.

Wówczas stan techniczny konstrukcji był tak zły, że istniała obawa, iż ta najzwyczajniej się zawali. Podjęto więc decyzję o jej demontażu, aczkolwiek by uchronić ją przed zezłomowaniem, syn twórcy Paweł Nowak podjął się odpowiedniej renowacji.

Prace okazały się bardziej czasochłonne niż to początkowo planowano, albowiem wiele elementów rdza przeżarła do tego stopnia, że najzwyczajniej trzeba było je odtworzyć. Ostatecznie renowację monumentu zakończono blisko trzy lata temu i od tego czasu czeka na, by znów stanąć na terenie miasta (przy czym pomysłów na jej nową lokalizację nie brakowało). Kiedy to nastąpi jeszcze nie wiadomo…

Tymczasem już teraz zapraszamy do Galerii Sztuki Współczesnej na film o Marianie Nowaku pod – jakże wymownym – tytułem „Nie tylko Pegaz”. Projekcję zaplanowano 2 lutego o godz. 18.

Przypomnijmy, iż artysta ten urodził się co prawda w Lesznie, ale po studiach i uzyskaniu dyplomu osiadł już na stałe w naszym mieście, a było to w 1954 roku, gdzie zmarł w 2000 roku. Przez cały okres twórczości koncentrował się głównie na metaloplastyce i rzeźbie w metalu oraz kamieniu. Do jego innych znanych dzieł należy Orzeł przy budynku straży pożarnej w Opolu (ul. Budowlanych) czy Pomnik Martyrologii Więźniów Oświęcimskich. W latach 1963-1988 to spod jego ręki wychodziła Karolinka, która była nagrodą na Festiwalu Piosenki Polskiej. Warto także zauważyć, że współtworzył w Opolu Biuro Wystaw Artystycznych.